BİM’den iPhone 7 Alınır mı?

BİM 18 Kasım'da iPhone 7 satacak. Üstelik Apple'dan 250 lira daha ucuza. Peki marketten iPhone alınır mı?


Ucuzluğu ve zaman zaman sattığı ilginç ürünlerle bilinen BİM marketleri 18 Kasım’da iPhone 7 satacağını duyurdu. Üstelik Apple’ın resmi satış fiyatının 250 lira altında bir fiyata satacağını söylüyor. Bu haber tüm teknoloji sitelerinde yer alsa da; ben şaka mı, gerçek mi hala emin olamıyorum. Ancak BİM’in daha önce de iPhone sattığını, lisanslı Star Wars ürünleri getirdiğini düşününce; mahalle arasındaki bir marketten iPhone almak çok da şaşırtıcı olmamalı.

Peki BİM’den iPhone 7 alınır mı?

Net cevap: Alınmaz. Bunun da çok basit bir sebebi var: BİM’in iPhone 7’leri paralel ithalat yoluyla getiriyor olması. Bunun nasıl bir dezavantaj yarattığını duyuru bültenine bakarak da anlayabilirsiniz. Marketten alacağınız telefonlar sadece 1 yıllık Apple garantisine sahip. Bunun üzerine 1 yıl da satıcı firma garantisi var. Bunun anlamı, 1 yıl sonra bir arıza meydana gelirse, telefonunuzu bir yetkili servise değil, markete götürmeniz gerekecek.

Paralel İthalat Nedir?

paralel ithalat; bir birmanın, bir ürünü; ülke içindeki distribütörün izniyle, kendi imkanlarıyla ithal etmesi ve ürünün sorumluluğunu üstüne almasıdır. Yani BİM ve diğer paralel ithalatçılar, ürünleri kendileri ülkeye getirmekte. Nereden ve nasıl getirdiklerine de emin olmak mümkün değil. Kimi üründe paralel ithalat avantajlı olsa bile; elektronik, özellikle cep telefonu alışverişinde alınacak riske değer değildir. Yani mesele BİM’le değil, paralel ithalatla ilgili.

Eğer bir cep telefonuna ayıracak minimum 3000 lira bütçeniz varsa, hiç riske girmeden, en doğru yoldan alışverişinizi yapmanız en sağlıklısı olacaktır.

 

bim-iphone7

Yorumlar

yorum

What's Your Reaction?

Alkış Alkış
0
Alkış
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
9
Beğenmedim

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİM’den iPhone 7 Alınır mı?

Giriş Yap

Captcha!
Don't have an account?
Kaydol

Şifremi Unuttum

Back to
Giriş Yap

Kaydol

Captcha!
Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Image