Bir süredir orijinal Apple lisanslı olduğu öne sürülen kulaklık ve lightning kablosu gibi aksesuarları piyasa fiyatının çok altında satan BİM ile ilgili ilginç bir detay ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberinde ortaya attığı iddiaya göre BİM’de satılan Apple markalı aksesuarların orijinal olmadığına yönelik Apple avukatları tarafından başlatılan incelemeler sonucunda BİM’de satılan bu ürünlerin Apple tarafından üretilmediği ortaya çıktı. Apple avukatlarının talebi üzerine Beyoğlu 34. Noterliği, 7 Mayıs tarihinde BİM’e gönderdiği ihtiharnamede bu ürünlerin satışına son verilmesini ve taklit ürünleri nereden temin ettiğiyle ilgili bilgi vermesini istedi.

Apple avukatları BİM’in derhal satışların durdurulduğuna ilişkin taraflarına bilgi iletmesini de talep ederken gönderilen ihtiharnamede BİM depolarında bulunan tüm sahte Apple aksesuarlarının imha edilmesi ve imha edilen ürünlerin Apple’a gönderilmesi gerektiği belirtildi. Aynı zamanda Apple vekilleri, BİM’in bundan sonra orijinal olmayan ürünleri hiçbir şekilde satmayacağı yönünde müvekillerine yazılı taahhütname göndermesini talep etti.

BİM tarafından yapılan açıklamaya göre ithalatçı şirket aracılığıyla tedarik edilen bu ürünlerin yapılan araştırmalar sonucunda orijinal olduğu doğrulandı. BİM, bu sürecin bir incelemeden ibaret olduğunu ve kurum olarak Apple avukatlarının talebine saygı gösterdiklerini bildirdi.

Özetle BİM, iddiaları yalanlayarak sattığı Apple ürünlerinin orjinal Apple üretimi olduğunu da kamuoyuyla paylaşmış oldu.

Paylaş