Bill Gates’e Göre Gelecekte Otomobiller İçin Yapay Fotosentez Yoluyla Temiz Yakıt Üretilebilir

7 Temmuz 2017
71 Görüntülenme

Fotosentez sadece bitkilerin değil, dünya üzerindeki canlılığın dengesini koruyan (biz de dâhil) doğal bir süreçtir. Yüzeysel olarak bitkiler, karbondioksit ve suyu besine çevirip bu besinden faydalanırlar. Bu sürecin sonunda ise ortaya oksijen çıkar ve bu döngü sürekli devam eder. Fakat bir düşünün: Elimizdeki bir şeyi laboratuvar ortamında ele alsaydık ve güneş ışığını kullanarak ondan hidrojen üretseydik ne olurdu? Bill Gates’in cevabı şu: “Bu gerçek olursa büyüleyici olur!”. Bill Gates bunu sınırlı kapasitede olan bataryalara ihtiyaç duymayacak olmamıza bağladı.

Bill Gates, enerji ihtiyacı yaşayacağımız yakın bir gelecekte bu sıkıntının yeni bir alternatif doğuracağını, dolayısıyla bunun sonucunda teknolojik araçları, aletleri ve makineleri yapay fotosentez ile çalıştırabileceğimizi düşünüyor. Elde edilen bu enerjinin bahsedilen araçlarda kullanabileceği gibi güneş enerjisi olarak da depolanabilecek.

Bill Gates, aynı zamanda dünyanın farklı yerlerinden katılımcıları bulunan bir grup yatırımcıyla da bir araya geldi. Devletlerin gelecekte çekmesi muhtemelen olan enerji kaynağı sıkıntısını bu yol ile çözebileceklerini düşünen bir grup insan, metodun düzenli olarak işlemesi için finansal olarak ellerinden geleni yapacak gibi görünüyor. Aynı zamanda küresel ısınma ve beraberindeki tehlikeleri önlemek istiyorsak, Bill Gates’in dediğine göre hızlı hareket etmeliyiz.

Fosil Yakıtlar ve Yapay Fotosentez İlişkisi

Her birinin ayrı ve uzun oluşum süreci bulunan fosil yakıtların yerine yapay fotosentez metodunun kullanabileceği fikri yaygınlaşıyor. Bill Gates’e göre dünyanın en büyük problemlerinden biri olan alternatif enerji kaynağı arayışı, yapay fotosentez ile çözüme kavuşabilir ve yapay fotosentez, fosil yakıtların yerine geçebilir.

Hidrojen üretimi ve yapay fotosentez fikri, üzerine konuşulduğu kadar yapılması kolay bir proje değildir. Fakat bu kadar ses getiren bir metodun, özellikle de Bill Gates gibi isimleri arkasına aldığı takdirde başarılı olması öngörülebilir.

İlginizi çekebilir

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti
Sektörel
112 okunma
Sektörel
112 okunma

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

Samsung denildiğinde sektörün yanı sıra son kullanıcının da aklına gelen isimlerden, Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı…

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı
Sosyal Medya
53 okunma
Sosyal Medya
53 okunma

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

acebook'un kullanıcı verilerini "seçilmiş" şirketlerle paylaştığı bildirildi. Facebook'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcı bilgilerinin RBC Capital Markets ve Nissan Motor…

Üç kameralı iPhone modeli daha ileri bir tarihte gelecek
Mobil
51 okunma
Mobil
51 okunma

Üç kameralı iPhone modeli daha ileri bir tarihte gelecek

Haber Merkezi - 19 Haziran 2018

Apple'ın 2019 yılında 3 arka kameraya sahip en az bir iPhone modeli piyasaya sürebileceğini sizlere aktarmıştık. Ancak Apple’ın lens sağlayıcı…

Yorum yap