Fotosentez sadece bitkilerin değil, dünya üzerindeki canlılığın dengesini koruyan (biz de dâhil) doğal bir süreçtir. Yüzeysel olarak bitkiler, karbondioksit ve suyu besine çevirip bu besinden faydalanırlar. Bu sürecin sonunda ise ortaya oksijen çıkar ve bu döngü sürekli devam eder. Fakat bir düşünün: Elimizdeki bir şeyi laboratuvar ortamında ele alsaydık ve güneş ışığını kullanarak ondan hidrojen üretseydik ne olurdu? Bill Gates’in cevabı şu: “Bu gerçek olursa büyüleyici olur!”. Bill Gates bunu sınırlı kapasitede olan bataryalara ihtiyaç duymayacak olmamıza bağladı.

Bill Gates, enerji ihtiyacı yaşayacağımız yakın bir gelecekte bu sıkıntının yeni bir alternatif doğuracağını, dolayısıyla bunun sonucunda teknolojik araçları, aletleri ve makineleri yapay fotosentez ile çalıştırabileceğimizi düşünüyor. Elde edilen bu enerjinin bahsedilen araçlarda kullanabileceği gibi güneş enerjisi olarak da depolanabilecek.

Bill Gates, aynı zamanda dünyanın farklı yerlerinden katılımcıları bulunan bir grup yatırımcıyla da bir araya geldi. Devletlerin gelecekte çekmesi muhtemelen olan enerji kaynağı sıkıntısını bu yol ile çözebileceklerini düşünen bir grup insan, metodun düzenli olarak işlemesi için finansal olarak ellerinden geleni yapacak gibi görünüyor. Aynı zamanda küresel ısınma ve beraberindeki tehlikeleri önlemek istiyorsak, Bill Gates’in dediğine göre hızlı hareket etmeliyiz.

Fosil Yakıtlar ve Yapay Fotosentez İlişkisi

Her birinin ayrı ve uzun oluşum süreci bulunan fosil yakıtların yerine yapay fotosentez metodunun kullanabileceği fikri yaygınlaşıyor. Bill Gates’e göre dünyanın en büyük problemlerinden biri olan alternatif enerji kaynağı arayışı, yapay fotosentez ile çözüme kavuşabilir ve yapay fotosentez, fosil yakıtların yerine geçebilir.

Hidrojen üretimi ve yapay fotosentez fikri, üzerine konuşulduğu kadar yapılması kolay bir proje değildir. Fakat bu kadar ses getiren bir metodun, özellikle de Bill Gates gibi isimleri arkasına aldığı takdirde başarılı olması öngörülebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here