Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in, Çin’de yeni tuvalet teknolojileri fuarına katıldı. Orada konuşma yaparken masasının üstüne bir kavanoz dolusu insan pisliği koydu. Konuşmaya kavanozda 200 trilyon rotavirüs hücresi, 20 milyar Şigella bakterisi ve 100 bin parazit kurdu yumurtası bulunabileceği söylemiyle başladı. Bill Gates bu işe öylesine sarmış ki eşiyle yemek masasında bile “pislikten” konuşmaya başlamış. Böylece Bill & Melinda Gates Vakfı son 7 senede tuvalet teknolojilerine 200 milyon dolar harcamış.

Çünkü Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, dünyada 2,3 milyar kişi hala tuvaletsiz yaşıyormuş. Bu da insanların yüzyıllar önce tedavileri ve çaresi bulunan dizanteri, difteri ve kolera gibi hastalıklardan ölmesine neden oluyormuş.

Microsoft’un sahibi olan Bill Gates önderliğindeki Gates Vakfı, kirli suların içilebilmesini sağlayan bir makine üretme projesi yaptı. Lağım sularını içme suyu, elektrik ve gübre olarak kullanılan steril bir küle dönüştürdü.

Belki dünyaya Windows Vista gibi bazı yazılımları getirmesinin bedelini böyle ödemeye çalıştı. Lağım suyunu içme suyuna dönüştürerek kendini affettirmek istedi belki de.

Paylaş