Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, dün New York borsasının açılmasıyla Amazon’un hisselerinin yüzde 1.6 artması ile birlikte Bill Gates’in servet değerini aşan bir servete sahip olarak “dünyanın en zengin insanı” unvanına sahip oldu.

90 milyar dolar servete sahip olan Gates’ı 90.2 milyarlık serveti ile geride bırakan Bezos bu unvanı sadece 8 saat taşıyabildi. New York Borsası’nın tekrardan kapanmasının ardından Amazon’un hisseleri yüzde 3.2 oranında bir düşüş yaşadı. 90.2 milyar dolar servetini 8 saat boyunca koruyabilen Bezos’un bugünki servet durumu 88.7 milyar dolar gözükürken Bill Gatesi’in bugünki serveti ise 89.8 milyar dolar olarak gözüküyor.

Bu kadar ani bir şekilde değer değişimi yaşayan Amazon’un bu şekilde değer değişimi yaşamasının en büyük sebebinin geçen yıla göre bu yılki kar oranının düşüşe geçmiş olması tahmin ediliyor. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre Amazon’un geçen yıl nisan ve haziran ayları arasında net kar 857 milyon dolar iken bu yıl ise bu rakam yüzde 77 oranında azalarak 197 milyon dolar seviyesine ulaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here