Star Trek, Star Wars, Battlestar Galactica gibi bilim kurgu filmlerinin çoğunda herkes yapay yerçekiminde dolaşıyor. Colorado Boulder Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bu bilim kurgu hayalini gerçeğe dönüştürmek istiyor.

Kemik ve kas atrofisi, yer çekiminin uzun süre devam etmemesi ile ilişkili sorunlardan sadece ikisi. Astronotları aya veya Mars’a geri göndermeyi dört gözle beklediğimiz için bu sorun daha da keskinleşiyor .

Yapay yerçekimi yaratmanın en uygun yollarından biri insanları bir santrifüjde döndürmek. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı bu konsepti gönüllüler üzerinde test etti. Ancak hızla daireler çizmek herkesin midesini bulandırabilir.

Bilim adamları, bir insanın etrafında döndüğünde ortaya çıkan “çapraz yanılsama” adı verilen semptomla başa çıkmak için bir yol geliştiriyor.
Araştırma ekibi, gönüllüleri önce çok yavaş hızda, dakikada sadece bir tur dönecek şekilde santrifüjde döndürdü. Daha sonra yavaş yavaş hızlanmaya başladılar. Son olarak, katılımcıların rahatsız olmadıkları hız olan 17 tur/dakikaya çıktılar.

Doktora öğrencisi Kathrine Bretl, ”Çalışmamızın amacı, yapay yerçekiminin o kadar da çılgınca olamayacağına inandırmak. Belki de bilim kurgu dışında bir yeri vardır.” dedi.

İnsan Eksantrik Rotasyon Cihazı (HERD) adı verilen cihazın çalışmasını bir de videoya çeken ekip, herkesin bu sisteme uyum sağlayabileceğini söylüyor. Cihaz, bilim kurgu filmlerindeki gibi dev değil, küçük bir alana sığacak kadar kompakt.

Bu çalışmayla uzay yolculuğunun olumsuz etkileri azaltmak hedefleniyor.

Paylaş