Bilim insanları, sahte haberlerle nasıl başa çıkılabileceğini açıkladı

Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayınlanan bir araştırma, insanların bilgi kaynağı konusundaki inançlarının bu bilgiyi nasıl aldıklarını etkilediğine dair yeni kanıtlar gösterdi. Araştırmada ayrıca sahte haberlerin, yeni bilgiler üzerinde değişim yaptırabildiği bulundu.

9 Mayıs 2019
89 Görüntülenme

Araştırmanın baş yazarlarından ve Cornell Üniversitesi’nde psikoloji profesörlerinden olan Melissa Ferguson, “Bir şeyin sahte olduğunu bilmek, daha sonra kişiye yönelik düşüncelerimizi ve davranışlarımızı şekillendiren ve etkileyebilecek kalıcı zararlı etkilere sahip midir? Çalışmalarımız, haber kaynaklarının güvenilirliğini sağlamanın sahte haberlerle mücadele için doğru politika olduğunu gösteriyor.” dedi.

Ferguson ve diğer araştırmacıları, 3.100’den fazla katılımcıyla yedi deney yaptı. Deneyler, video oyunları ve grup içi çatışmaların anlatılarını kullanarak Kevin adında bir bireyi içeren çalışmalara kadar uzanıyordu.

Araştırmacılar, Kevin’a, kendisine verilen tutumun hangi bilgilerin sağlandığına bağlı olarak nasıl değiştiğini değerlendirmek için kullandı. Bir deneyde, Kevin pozitif tasvir edildi.. Daha sonra katılımcılara, Kevin’in karısına şiddet uygulamaktan tutuklandığı söylendi. Polis raporuyla birlikte gelen bu bilgi, katılımcıların Kevin’a olan tutumunu anında negatif olarak etkiledi. Ancak bu bilginin Kevin’ın eski sevgilisinin bir arkadaşından sağlandığı söylendiğinde katılımcıların Kevin’a olan pozitif tutumu değişmedi.

Araştırmacılar, katılımcıların aldıkları bilgiyle birlikte tutumlarının değiştiğini ancak daha sonra gelen bilgiyle birlikte yeni bilginin kaynağının güvenilebilirliğinin sorgulandığını söyledi.

İlginizi çekebilir

Apple, iOS 12.3.1 güncellemesini yayınladı
10 okunma
10 okunma

Apple, iOS 12.3.1 güncellemesini yayınladı

Onur Binay - 27 Mayıs 2019

Apple, iPhone ve iPad'leri için iOS 12.3.1 güncellemesini yayınladı. Güncelleme, yaklaşık 120 MB dosya büyüklüğüne sahip. Güncellemeyle VoLTE üzerinde yapılan aramalarda yaşanan…

Samsung Galaxy Note 10 delikli ekran ve dikey kamera kurulumuyla gelebilir
17 okunma
17 okunma

Samsung Galaxy Note 10 delikli ekran ve dikey kamera kurulumuyla gelebilir

Onur Binay - 27 Mayıs 2019

@Onleaks twitter hesabı tarafından paylaşınlara göre Galaxy Note 10 serisi dikey arka kamera ve delikli ekranla gelecek. Ön kamera ekrandaki…

Huawei kullanıcıları telefonlarında artık WhatsApp kullanamayabilir
17 okunma
17 okunma

Huawei kullanıcıları telefonlarında artık WhatsApp kullanamayabilir

Onur Binay - 27 Mayıs 2019

Yaptırımların ardından, Çinli akıllı telefon şirketi, kendi Apps Mağazasına ev sahipliği yapacak yeni bir işletim sistemi inşa ediyor. Bu işletim…

%d blogcu bunu beğendi: