Bilim insanları, normalden 10 kat daha uzun ömürlü pil geliştirdi

Alberta Üniversitesi'nden araştırmacılar son zamanlarda lityum-iyon pillere kıyasla on kat daha fazla şarj kapasitesi sağlayabilecek yeni bir pil teknolojisi geliştirdi.

23 Ocak 2019
395 Görüntülenme

Yeni teknoloji lityum iyon bataryalar için elektrot olarak silikon nano-tanecikleri kullanıyor. Bataryalarda %95 saflıktaki grafit yerine silikon nano parçalar kullanılıyor.

Silisyum, yüksek saflıktaki grafit fiyatının yaklaşık üçte birine mal oluyor. Ayrıca, silikon grafit ile karşılaştırıldığında daha fazla lityum iyonu tutuyor ve bu da pilin şarj kapasitesinin arttırılmasına yardımcı oluyor.

Bununla birlikte, silikon kullanılmasının kendi dezavantajları da var. Silikon kullanmanın sakıncalarından biri, grafit ile karşılaştırıldığında zayıf elektrik iletkenliği. Ayrıca, silikon, çok sayıda şarj ve deşarj döngüsüne maruz kaldıktan sonra kırılabilir; bu, da bir süre pillerin artık düzgün şekilde çalışmayabileceği anlamına gelebilir.

Yapılan çalışmalarda farklı boyutlarda silikon nanoparçacıkların daha küçük parçacıklardan oluşan kompleks yapılara göre daha iyi elektrik depoladığı keşfedildi. Küçük silikon nanoparçalardan yapılan bataryaların, 500 şarj döngüsünden sonra bile %90 verimliliğe sahip olduğu ortaya çıktı.

Teknoloji umut verici olsa da, silikon nanoparçacıkların bataryalara yerleştirilmesindeki bir diğer engel, bu malzemelerin daha ucuz üretimine olanak sağlayan tekniklerin eksikliği.

Bu pil teknolojisi, mevcut çözümlere göre sayısız avantaj sunuyor. Pil kapasitesinin arttırılmasının yanı sıra, silikon parçacıkların kullanılması, kullanıcıların akıllı telefonlarını eskiden olduğu kadar sık ​​doldurmaları gerekmediği için şarj süresini azaltabilir. Araştırmacılar ayrıca, bu pil teknolojisinin, elektrikli araçların tek şarjla kat ettiği mesafeyi de artırabileceğini belirtti.

İlginizi çekebilir

Samsung, yeni Galaxy Watch Active, Galaxy Fit ve Galaxy Buds’ı tanıttı
16 okunma
16 okunma

Samsung, yeni Galaxy Watch Active, Galaxy Fit ve Galaxy Buds’ı tanıttı

Onur Binay - 21 Şubat 2019

Galaxy Watch Active, akıllı olduğu kadar estetik bir saat. Galaxy Watch’a benzer şekilde premium özellikler sunan Galaxy Watch Active, dengeli…

PUBG Mobile için Zombie: Survive till Dawn modu tanıtıldı
18 okunma
18 okunma

PUBG Mobile için Zombie: Survive till Dawn modu tanıtıldı

Onur Binay - 21 Şubat 2019

PUBG Mobile, 2018’in sonunda düzenlenen PUBG Mobile Star Challenge 2018 turnuvasının global finallerinde Capcom’un oyunu Resident Evil 2 ile çapraz…

Facebook’un Android’deki konumunuzu izlemesi nasıl engellenir?
27 okunma
27 okunma

Facebook’un Android’deki konumunuzu izlemesi nasıl engellenir?

Onur Binay - 21 Şubat 2019

Facebook, Android kullanıcıları için yeni bir konum kontrolü güncellemesi duyurdu. Bugüne kadar Yakındaki Arkadaşlar, Güvenlik Durumu Kontrolü gibi özellikleri kullanmak…

%d blogcu bunu beğendi: