Bilim insanları, normalden 10 kat daha uzun ömürlü pil geliştirdi

Alberta Üniversitesi'nden araştırmacılar son zamanlarda lityum-iyon pillere kıyasla on kat daha fazla şarj kapasitesi sağlayabilecek yeni bir pil teknolojisi geliştirdi.

23 Ocak 2019
440 Görüntülenme

Yeni teknoloji lityum iyon bataryalar için elektrot olarak silikon nano-tanecikleri kullanıyor. Bataryalarda %95 saflıktaki grafit yerine silikon nano parçalar kullanılıyor.

Silisyum, yüksek saflıktaki grafit fiyatının yaklaşık üçte birine mal oluyor. Ayrıca, silikon grafit ile karşılaştırıldığında daha fazla lityum iyonu tutuyor ve bu da pilin şarj kapasitesinin arttırılmasına yardımcı oluyor.

Bununla birlikte, silikon kullanılmasının kendi dezavantajları da var. Silikon kullanmanın sakıncalarından biri, grafit ile karşılaştırıldığında zayıf elektrik iletkenliği. Ayrıca, silikon, çok sayıda şarj ve deşarj döngüsüne maruz kaldıktan sonra kırılabilir; bu, da bir süre pillerin artık düzgün şekilde çalışmayabileceği anlamına gelebilir.

Yapılan çalışmalarda farklı boyutlarda silikon nanoparçacıkların daha küçük parçacıklardan oluşan kompleks yapılara göre daha iyi elektrik depoladığı keşfedildi. Küçük silikon nanoparçalardan yapılan bataryaların, 500 şarj döngüsünden sonra bile %90 verimliliğe sahip olduğu ortaya çıktı.

Teknoloji umut verici olsa da, silikon nanoparçacıkların bataryalara yerleştirilmesindeki bir diğer engel, bu malzemelerin daha ucuz üretimine olanak sağlayan tekniklerin eksikliği.

Bu pil teknolojisi, mevcut çözümlere göre sayısız avantaj sunuyor. Pil kapasitesinin arttırılmasının yanı sıra, silikon parçacıkların kullanılması, kullanıcıların akıllı telefonlarını eskiden olduğu kadar sık ​​doldurmaları gerekmediği için şarj süresini azaltabilir. Araştırmacılar ayrıca, bu pil teknolojisinin, elektrikli araçların tek şarjla kat ettiği mesafeyi de artırabileceğini belirtti.

İlginizi çekebilir

TÜVTÜRK’ten önemli açıklama
22 okunma
22 okunma

TÜVTÜRK’ten önemli açıklama

Meriç Türkbıkmaz - 24 Nisan 2019

TÜVTÜRK’TEN KAMUOYUNA ÖNEMLE DUYURULUR Son günlerde farklı kişi ve kurumların, kurdukları yanıltıcı internet siteleri ve çağrı merkezleri aracılığıyla ücretsiz olarak sunulan randevu…

Instagram Hikayeler’ine test çıkartması geldi
51 okunma
51 okunma

Instagram Hikayeler’ine test çıkartması geldi

Onur Binay - 24 Nisan 2019

Instagram ilk iki yıl önce Hikayeler'e anket desteği ekledi. Bugün ise bu özellik çoktan seçmeli sorularla destekleniyor. Yeni “quiz çıkartması”, kullanıcıların…

Razer, Blade 15 ve ve Blade Pro 17 modellerini yeniledi
33 okunma
33 okunma

Razer, Blade 15 ve ve Blade Pro 17 modellerini yeniledi

Onur Binay - 24 Nisan 2019

Razer Blade 15 serisi kendi içerisinde iki farklı modele sahip. Tepe model olan Razer Blade 15 Advanced olarak isimlendirilen modelde…

%d blogcu bunu beğendi: