Kat kat giyinmek, günün herhangi bir noktasında rahatsız olmamanızı sağlamanın en kolay yolu. Yanmaya başladığınızda sadece bir katı çıkarın ve iyisiniz, tekrar üşürseniz yeniden giyin. Peki bunu hiç yapmak zorunda kalmasaydınız?

Maryland Üniversitesi’nden araştırmacılar, ısı miktarını ortam sıcaklığına göre ayarlayabilen kumaş geliştirdi.

İplikler, hiçbiri doğada bulamayacağınız iki farklı malzeme türünden oluşuyor. İplik malzemelerinden biri nemi emerken, diğeri onu itiyor. Bu kötü bir fikir gibi gelebilir, ama aslında kumaşa çok benzersiz özellikler katıyor.

Kumaş, terleyen deriye yakın olduğunda şekil değiştirerek daha çok ısının kaybedilmesini sağlıyor. İpliklerin şekli değiştikçe, daha fazla ısının kumaş katmanından geçmesine izin veriyor. Aynı zamanda kaplamanın özelliklerini değiştirerek cildi hızlı şekilde soğutuyor. Bunun tersinde ise kumaş, deride ve üstünde bulunan nemi buharlaştırarak ısınmayı sağlıyor.

Araştırmanın yazarlarından Min Ouyang, “İnsan vücudu mükemmel bir radyatör. Hızlı bir şekilde ısı veriyor. Tüm tarih boyunca, radyatörü düzenlemenin tek yolu, kıyafetleri çıkarmak veya kıyafet giymek oldu. Ancak bu kumaş gerçek çift yönlü bir regülatör. ” dedi.

Böyle bir kumaşın tüketici ürünlerine girmesine ise daha zaman var.

Paylaş