Beyinler arası iletişim arayüzü geliştirmeyi başaran bilim insanları, bir beyinden diğerine sadece düşünce gücüyle bilgi aktarmayı başardı.

Washington Üniversitesi, ilk defa beyinden beyne olan ve telepatik iletişimin gerçekleştirilmesinde önemli bir gelişme sayılam BrainNet sistemini kurdu.

Washington Üniversitesi Paul G. Allen Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Okulu’ndan profesör Rajesh Rao konuyla ilgili “İnsanlar, iletişim kurarak tek başımıza çözemeyeceğimiz sorunları çözen ve işbirliği yapan sosyal varlıklardır. Bir grup insanın yalnızca beyinlerini kullanarak işbirliği yapıp yapamayacağını merak ettik. BrainNet fikrini de böyle bulduk: iki kişi, üçüncü bir kişiye sorunun çözümü için yardım ediyor.” dedi.

Nisan ayında Scientific Reports’da yayımlanan çalışmada iki kişinin, üçüncü bir kişiye bağlı bir başlık yardımıyla yardımcı olduğu belirtildi.

Deney sırasında katılımcılar, tetris oyununu beraber oynadı. Üç katılımcı da oyunu görebiliyor ancak oyunda başarılı olmak için gerekli bilgiler yalnızca gönderici olan kişilere veriliyor. Alıcı, bu bilgileri hiçbir ‘fiziki’ iletişimi olmayan göndericilerden yalnızca düşünce gücü aracılığı ile alarak oyunu tamamlıyor.

Deneyin bir parçası olarak üç kişi farklı odalara yerleştirildi ve birbirlerini göremedi, duyamadı veya konuşamadı. Kablolarla iletilen uyarılar, alıcının beynine elektrik dalgaları olarak gönderildi. Teknik olarak alıcının beynindeki nöronlar, göndericiden gelen bilgileri ‘gördüğü’ yönünde kandırılmış oldu.

Araştırmacılar, teknolojinin verimli olarak gelişmesi halinde zihinsel olarak bir arada olan kişilerin beraber çalışıp sorunları çözebilecek.

Paylaş