Bilim insanları diyetinizi izleyebilecek diş sensörleri geliştiriyor

Tufts Üniversitesi'nden araştırmacılar, yediğiniz besinleri takip edebilen küçük bir sensör geliştiriyor. Bu küçük sensör sayesinde tüketim alışkanlıkları takip edilebilecek.

26 Mart 2018
4194 Görüntülenme

Ne yediğinizi izleyebilecek yeni bir sensör geliştirildi. Merak etmeyin bu sefer işin içinde robotlar yok.

Tufts Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden bir araştırma ekibi, sadece 2 mm x 2 mm ölçülerindeki küçük sensör geliştirdi. Sensörler doğrudan dişe monte ediliyor. Bu sayede Ttuz, glukoz ve hatta alkol tüketimine kadar her şey hakkında bilgi kolayca ve verimli bir şekilde toplanabiliyor. En güzeli de bu izleme gerçek zamanlı olarak gerçekleşiyor.

Verileri kablosuz olarak aktarabiliyor ve indirilebiliyor. Sensör, birlikte toplanan çeşitli verileri sürekli olarak iptal eden, yansıtan ve daha sonra ileten üç kombine katmandan oluşuyor. En içteki orta tabaka, sensörle temas eden kimyasalları ve besin maddelerini almak için bir ajan görevi görürken, diğer iki katman da bir çift kare altın yüzük şeklinde.

Sensörler, kişinin gün içinde tükettiği tüm besinleri kaydederek, bu verileri bir sisteme iletiyor. Sensör, diş hekimleri ve diş sağlığı konusunda yapılan araştırmalarda kolaylık sağlayacek ve beslenme alışkanlıklarının izlenmesi konusunda da kullanılabilecek.

Bu, türünün ilk diş sensörü olmasa da, önceki teknolojiye kıyasla genel sağlığı izlemek ve sürdürmek için en kapsamlı yollardan birini sunuyor. 2013 yılında, Ulusal Tayvan Üniversitesi Fen ve Bilgi Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden bir ekip tarafından geliştirilen giyilebilir sensör, hastaların daha iyi ağız sağlığına sahip olmalarına yardımcı olmak için diş hekimlerine verileri aktarabilmişti.

İlginizi çekebilir

Organize İşler Sazan Sarmalı vizyondan kalkmadan Netflix’te
85 okunma
85 okunma

Organize İşler Sazan Sarmalı vizyondan kalkmadan Netflix’te

Haber Merkezi - 16 Şubat 2019

Yılmaz Erdoğan’ın çok konuşulan filmi Organize İşler 2: Sazan Sarmalı, 1 Şubat’ta sinemalarda gösterime girmişti. Vizyona girişinin öncesinde de, sinema salonlarıyla…

Elektrikli Doblo ve yeni FCA ürünlerinin evi: TOFAŞ AR-GE
60 okunma
60 okunma

Elektrikli Doblo ve yeni FCA ürünlerinin evi: TOFAŞ AR-GE

Meriç Türkbıkmaz - 16 Şubat 2019

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası’nı ilk ziyaretimi 2011 yılında, üniversite birinci sınıfta mühendisliğe giriş ders içeriğindeki teknik bir gezi kapsamında gerçekleştirmiş,…

iOS 12.1.4 çok az kişi tarafından bilinen gizli bir özelliğe sahip
97 okunma
97 okunma

iOS 12.1.4 çok az kişi tarafından bilinen gizli bir özelliğe sahip

Onur Binay - 15 Şubat 2019

Apple, geçtiğimiz günlerde Facetime uygulamasından kişilerin ortam seslerini dinlemesine sebep olan hatayı iOS 12.1.4 güncellemesiyle düzeltmişti. Apple, bir özelliği daha…

%d blogcu bunu beğendi: