Bilim insanları diyetinizi izleyebilecek diş sensörleri geliştiriyor

Tufts Üniversitesi'nden araştırmacılar, yediğiniz besinleri takip edebilen küçük bir sensör geliştiriyor. Bu küçük sensör sayesinde tüketim alışkanlıkları takip edilebilecek.

26 Mart 2018
3605 Görüntülenme

Ne yediğinizi izleyebilecek yeni bir sensör geliştirildi. Merak etmeyin bu sefer işin içinde robotlar yok.

Tufts Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden bir araştırma ekibi, sadece 2 mm x 2 mm ölçülerindeki küçük sensör geliştirdi. Sensörler doğrudan dişe monte ediliyor. Bu sayede Ttuz, glukoz ve hatta alkol tüketimine kadar her şey hakkında bilgi kolayca ve verimli bir şekilde toplanabiliyor. En güzeli de bu izleme gerçek zamanlı olarak gerçekleşiyor.

Verileri kablosuz olarak aktarabiliyor ve indirilebiliyor. Sensör, birlikte toplanan çeşitli verileri sürekli olarak iptal eden, yansıtan ve daha sonra ileten üç kombine katmandan oluşuyor. En içteki orta tabaka, sensörle temas eden kimyasalları ve besin maddelerini almak için bir ajan görevi görürken, diğer iki katman da bir çift kare altın yüzük şeklinde.

Sensörler, kişinin gün içinde tükettiği tüm besinleri kaydederek, bu verileri bir sisteme iletiyor. Sensör, diş hekimleri ve diş sağlığı konusunda yapılan araştırmalarda kolaylık sağlayacek ve beslenme alışkanlıklarının izlenmesi konusunda da kullanılabilecek.

Bu, türünün ilk diş sensörü olmasa da, önceki teknolojiye kıyasla genel sağlığı izlemek ve sürdürmek için en kapsamlı yollardan birini sunuyor. 2013 yılında, Ulusal Tayvan Üniversitesi Fen ve Bilgi Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden bir ekip tarafından geliştirilen giyilebilir sensör, hastaların daha iyi ağız sağlığına sahip olmalarına yardımcı olmak için diş hekimlerine verileri aktarabilmişti.

İlginizi çekebilir

DLive nasıl kullanılır
37 okunma
37 okunma

DLive nasıl kullanılır

Uğur Özdağlı - 13 Aralık 2018

Bu yazımızda Blockchain tabanlı canlı yayın platformu DLive.tv'ye nasıl kayıt olunacağını anlatıyoruz. 1- DLive.tv giriyoruz. 2- Sağ üstten giriş yap…

İçerikçiye blockchain ile para kazandıran video platformu
46 okunma
46 okunma

İçerikçiye blockchain ile para kazandıran video platformu

Uğur Özdağlı - 12 Aralık 2018

İnternet üzerinden canlı yayın ve video platformu olarak faaliyet gösteren DLive, Lino blockchain tabanlı çalışan ve internet üzerinden canlı yayın yapılan…

Samsung bazı kelimeleri hafifletmeye çalışacak
66 okunma
66 okunma

Samsung bazı kelimeleri hafifletmeye çalışacak

Haber Merkezi - 12 Aralık 2018

Sosyal medyada her gün on binlerce çocuk yaşıtları tarafından siber zorbalığa maruz kalıyor ve bu zorbalık, sadece kelimelerle yapılıyor. Günlük…

%d blogcu bunu beğendi: