Bilim insanları diyetinizi izleyebilecek diş sensörleri geliştiriyor

Tufts Üniversitesi'nden araştırmacılar, yediğiniz besinleri takip edebilen küçük bir sensör geliştiriyor. Bu küçük sensör sayesinde tüketim alışkanlıkları takip edilebilecek.

26 Mart 2018
3014 Görüntülenme

Ne yediğinizi izleyebilecek yeni bir sensör geliştirildi. Merak etmeyin bu sefer işin içinde robotlar yok.

Tufts Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden bir araştırma ekibi, sadece 2 mm x 2 mm ölçülerindeki küçük sensör geliştirdi. Sensörler doğrudan dişe monte ediliyor. Bu sayede Ttuz, glukoz ve hatta alkol tüketimine kadar her şey hakkında bilgi kolayca ve verimli bir şekilde toplanabiliyor. En güzeli de bu izleme gerçek zamanlı olarak gerçekleşiyor.

Verileri kablosuz olarak aktarabiliyor ve indirilebiliyor. Sensör, birlikte toplanan çeşitli verileri sürekli olarak iptal eden, yansıtan ve daha sonra ileten üç kombine katmandan oluşuyor. En içteki orta tabaka, sensörle temas eden kimyasalları ve besin maddelerini almak için bir ajan görevi görürken, diğer iki katman da bir çift kare altın yüzük şeklinde.

Sensörler, kişinin gün içinde tükettiği tüm besinleri kaydederek, bu verileri bir sisteme iletiyor. Sensör, diş hekimleri ve diş sağlığı konusunda yapılan araştırmalarda kolaylık sağlayacek ve beslenme alışkanlıklarının izlenmesi konusunda da kullanılabilecek.

Bu, türünün ilk diş sensörü olmasa da, önceki teknolojiye kıyasla genel sağlığı izlemek ve sürdürmek için en kapsamlı yollardan birini sunuyor. 2013 yılında, Ulusal Tayvan Üniversitesi Fen ve Bilgi Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden bir ekip tarafından geliştirilen giyilebilir sensör, hastaların daha iyi ağız sağlığına sahip olmalarına yardımcı olmak için diş hekimlerine verileri aktarabilmişti.

İlginizi çekebilir

Nissan Leaf Avrupa’nın en çok satan elektrikli otomobili oldu
OTOMOBİL
90 okunma
OTOMOBİL
90 okunma

Nissan Leaf Avrupa’nın en çok satan elektrikli otomobili oldu

Mert Yamak - 19 Ekim 2018

Nissan'ın bir yıl önce satışa sunduğu ilk elektrikli otomobili Nissan Leaf, Avrupa pazarında önemli satış adetine ulaştı. Nissan'ın geleceğin otomobili…

Türk siber güvenlik şirketi Biznet, Gartner’ın önerdiği şirketler listesine girdi
Sektörel
94 okunma
Sektörel
94 okunma

Türk siber güvenlik şirketi Biznet, Gartner’ın önerdiği şirketler listesine girdi

Haber Merkezi - 19 Ekim 2018

Siber güvenlik alanında çalışan bir Biznet Bilişim, Gartner’ın “Operasyonel Teknoloji Güvenliği Pazar Rehberi 2018” raporunda yer alarak bu listeye giren…

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı
Mobil
137 okunma
Mobil
137 okunma

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı

Mert Yamak - 18 Ekim 2018

Akıllı telefon pazarında sahibi olduğu Motorola markasının da desteğiyle önemli bir atılım gerçekleştiren ancak son dönemlerde sessiz kalan Lenovo, yeni…