ABD Başkanı Donal Trump’a göre “toplumdaki şiddetin yüceltilmesi” konusunda video oyunlarını suçluyordu. Ancak bilim adamları bunun öyle olmadığı görüşünde.

Amerikan Psikoloji Birliği’nin medya psikolojisi bölümü, 2017 yılında bir bildiri yayınlayarak uzun araştırmaların ardından video oyunlar ve şiddet konuları arasında doğrudan bir bağlantının bulunamadığını belirtti.

Bildiriyi hazırlayan komitenin başındaki Dr. Chris Ferguson, konunun ciddiyetini anlatmak için “Muzların intihara sürüklemesiyle oyunların şiddete yönlendirmesi neredeyse aynı gerçeklik payına sahip. Oranlar neredeyse aynı” dedi.

Birçok şiddet suçu failinin video oyunu oynadığı doğru olabilir ama  Dr. James Ivory konu hakkında şunları söyledi: “Birçok saldırganın video oyun oynadığı doğru. Yine de bu onların ayakkabı giydiklerini söylemekten farksız. Onlar da başka insanlar gibi ayakkabı giyiyor ve video oyun oynuyor. Bunun şiddetle bir ilgisi yok.”

Birçok kişi ise video oyunların dünya çapında oynadığını belirtirken silahlı şiddetin Amerika’ya özel olduğunu belirtti.

Paylaş