Denizanası, okyanuslarını dolduran şeffaf, jelatinimsi bir canlı ve doğal olarak pek ilham verici bir yaratığa benzemiyor olabilir.

Ancak Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki bilim insanları öyle düşünmüyor. Şeffaf omurgasızlardan ilham alarak kendini iyileştirebilen, esnek ve suya dayanıklı elektronik deri üretmeyi başardılar. Bu elektrikli deri, yumuşak yüzeye sahip robotlar üretilmesinde ve çeşitli robot-insan etkileşimlerinde kullanılacak.

Araştırmacı Benjamin Tee, “Denizanası gibi suya dayanıklı, onun doğasını taklit edebilen ve aynı zamanda dokunmaya duyarlı olabilecek yapay bir malzemeyi nasıl üreteceğimizi merak ettik” dedi.

Tee ve ekibinin yeni ürettiği deri Nature Electronics’te yayımlanan bir makaleyle tanıtıldı. “Jel benzeri, akuatik, esneyebilir, kendini iyileştiren elektronik deri” kısaca GLASSES olarak adlandırıldı.

Elastik plastik ile florin açısından zengin iyonik sıvıların jel haline getirilmesiyle oluşturulan yapı, Tee ve ekibinin kendini iyileştiren ve sıvıların yoğun olduğu ortamda kullanılabilen bir materyal üretmesine olanak sağladı.

Tee, “Malzememizi farklı kılan, hem ıslak hem de kuru ortamda şeklini koruyabilmesi. Deniz suyunda, asitli veya alkali ortamlarda bile çalışıyor,” dedi.

Deri kesilirse veya yırtılırsa, elektrik iletkenliğini devreye giriyor ve birkaç gün içinde deri kendini tamamen iyileştiriyor. Materyal iletken olduğundan dokunma ve gerilmeye cevap verebiliyor.

Paylaş