Her yıl dünya çapında 1.4 milyar cep telefonu üretiliyor. Birçoğumuzda birden fazla var ama nasıl yapıyorlar, bu malzemeler nereden geliyor ve daha fazla kullanmayacağımız zaman cihazlarımızla yapılacak en iyi şey ne? Tüm bu soruların yanıtları, Plymouth Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yeni projesi için odak noktası oldu.

Cep telefonunu toz haline getirip sonuçların kimyasal bir analizini yaparak, günlük elektrik eşyalar içinde bulunanlara daha fazla ilgi göstermemiz gerektiğini göstermeyi umuyorlar.

Ayrıca, her bir telefonun içerdiği nadir öğelerin miktarlarını göstermek ve cihazlar kullanım ömrünün sonuna geldiğinde daha yüksek geri dönüşüm oranlarını teşvik etmek istiyorlar.

Deneyi gerçekleştirmek için araştırmacılar parçalanmış telefonu aldılar ve neredeyse 500 ° C’de güçlü oksitleyici sodyum peroksitle karıştırdılar. Daha sonra, kesin kimyasal içeriğini belirlemek için asit içinde elde edilen çözeltinin ayrıntılı bir analizini yapabildiler.

Sonuçlar, testlerde kullanılan telefonun 33g demir, 13g silikon ve 7g kromun yanı sıra daha az miktarda başka bol miktarda madde içerdiğini gösterdi.

Bununla birlikte, 900mg tungsten, 70mg kobalt, 160mg neodim ve 30mg praseodim olmak üzere çok sayıda kritik elementi de içeriyordu. Her telefon 90 mg gümüş ve 36 mg altın içeriyor.

Ortalama bir akıllı telefonla aynı ağırlıktaki mineralin içerdiği altın miktarı, söz konusu telefondan ortalama 100 kat daha az. Standart bir akıllı telefondaki tungsten miktarı, eşdeğer ağırlığa sahip mineralden yaklaşık 10 kat daha fazla.

Araştırma ayrıca, sadece bir telefon oluşturmak için 7 kg yüksek kaliteli altın cevheri, 1 kg tipik bakır cevheri, 750g tipik tungsten cevheri ve 200g tipik nikel cevheri dahil olmak üzere 10-15 kg cevher madeni yapmanız gerektiğini de gösteriyor.

Paylaş