Bilim adamları akıllı telefonlarımızın içinde ne kadar altın olduğunu ortaya çıkardı

İngiltere’deki Plymouth Üniversitesi’nden iki akademisyen, bir adet iPhone’u blenderın içine atıp, parçadı ve daha sonra mikroskop altında inceledi. Proje, her telefondaki nadir öğelerin miktarlarını göstermeyi ve daha yüksek geri dönüşüm oranlarını teşvik etmeyi amaçlıyor.

25 Mart 2019
89 Görüntülenme

Her yıl dünya çapında 1.4 milyar cep telefonu üretiliyor. Birçoğumuzda birden fazla var ama nasıl yapıyorlar, bu malzemeler nereden geliyor ve daha fazla kullanmayacağımız zaman cihazlarımızla yapılacak en iyi şey ne? Tüm bu soruların yanıtları, Plymouth Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yeni projesi için odak noktası oldu.

Cep telefonunu toz haline getirip sonuçların kimyasal bir analizini yaparak, günlük elektrik eşyalar içinde bulunanlara daha fazla ilgi göstermemiz gerektiğini göstermeyi umuyorlar.

Ayrıca, her bir telefonun içerdiği nadir öğelerin miktarlarını göstermek ve cihazlar kullanım ömrünün sonuna geldiğinde daha yüksek geri dönüşüm oranlarını teşvik etmek istiyorlar.

Deneyi gerçekleştirmek için araştırmacılar parçalanmış telefonu aldılar ve neredeyse 500 ° C’de güçlü oksitleyici sodyum peroksitle karıştırdılar. Daha sonra, kesin kimyasal içeriğini belirlemek için asit içinde elde edilen çözeltinin ayrıntılı bir analizini yapabildiler.

Sonuçlar, testlerde kullanılan telefonun 33g demir, 13g silikon ve 7g kromun yanı sıra daha az miktarda başka bol miktarda madde içerdiğini gösterdi.

Bununla birlikte, 900mg tungsten, 70mg kobalt, 160mg neodim ve 30mg praseodim olmak üzere çok sayıda kritik elementi de içeriyordu. Her telefon 90 mg gümüş ve 36 mg altın içeriyor.

Ortalama bir akıllı telefonla aynı ağırlıktaki mineralin içerdiği altın miktarı, söz konusu telefondan ortalama 100 kat daha az. Standart bir akıllı telefondaki tungsten miktarı, eşdeğer ağırlığa sahip mineralden yaklaşık 10 kat daha fazla.

Araştırma ayrıca, sadece bir telefon oluşturmak için 7 kg yüksek kaliteli altın cevheri, 1 kg tipik bakır cevheri, 750g tipik tungsten cevheri ve 200g tipik nikel cevheri dahil olmak üzere 10-15 kg cevher madeni yapmanız gerektiğini de gösteriyor.

İlginizi çekebilir

Facebook: ABD’de çarptırılacağımız olası ağır ceza için 3 milyar dolar tahsis ettik
59 okunma
59 okunma

Facebook: ABD’de çarptırılacağımız olası ağır ceza için 3 milyar dolar tahsis ettik

Onur Binay - 25 Nisan 2019

Facebook bu nedenle 3 milyar dolarlık bir fon oluşturduğunu, kesilecek cezanın 5 milyar doları bulabileceğini duyurdu. ABD Federal Ticaret Komisyonu…

Galaxy Fold’un piyasaya çıkış tarihi ertelendi
40 okunma
40 okunma

Galaxy Fold’un piyasaya çıkış tarihi ertelendi

Onur Binay - 25 Nisan 2019

Nisan ayında Galaxy Fold'un örnek modelini inceleyenlerden bazıları telefonun ekranının birkaç gün içinde kırıldığını söylemişlerdi. Daha önce ise Samsung'un son…

YouTube, Avrupalı kullanıcıların sahte haberlerden kaçınmasına yardımcı olacak
61 okunma
61 okunma

YouTube, Avrupalı kullanıcıların sahte haberlerden kaçınmasına yardımcı olacak

Onur Binay - 25 Nisan 2019

Şirket, "Buradaki hedefimiz sizi YouTube'ta izlemeyi seçtiğiniz haber içeriği kaynaklarını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak, daha fazla bilgi ile donatmak"…

%d blogcu bunu beğendi: