Jeff Bezos bundan beş yıl önce ortaya düşerek büyük bir müjde verir gibi bundan sonra Amazon malları dron  ile evinize çok hızlı bir biçimde gelecek dedi. Başta ABD medyası olmak üzere tüm dünya buna inanılmaz önem gösterdi. Şehir içinde hava trafiğinin nasıl oluşacağından tutun da bu cihazların ele geçirilip malların çalınmasına kadar birçok konu masaya yatırıldı. Amazon çok konuşuldukça satışlarında da patlama yaşandı şirket iyiden iyiye teknoloji konusunda on numara beş yıldızlı bir noktaya geldi.

3 Aralık 2013 yılında 60 Minutes programında dile getirdi Bezos bunu. Aradan geçti 5 yıl. Beş yıl sonra göklerdeyiz diyen Bezos’un şimdi hesap vermesi lazım. Madem beş yıl önce bunun kaymağını yedi, şimdi sopasını da yemesi lazım.

Bu arada yapan yapıyor, ABD hükümeti yaklaşık 110 bin ticari dronun ABD hava sahasında faaliyet gösterdiğini ve 2022’de bu rakamın yaklaşık 450.000’e çıkacağını tahmin ediyor. Bunlar, elektrik hatları ve boru hatlarını denetlemek ve araştırma yapmak için madencilik ve tarım amaçlı kırsal alanlarda kullanılıyor.

İşin en garip tarafı Amazon sözcüsü Kristen Kish, “30 dakika ya da daha az bir zamanda dronlarla paketleri teslim etme hedefimizi gerçekleştirmeye kararlıyız” demeye de devam ediyor. Amazon; Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Fransa, İsrail ve Birleşik Krallık’ta drone geliştirme merkezleri olduğunu söyledi.

Bizden hatırlatması…

Paylaş