Berlin IFA Fuarı Nedir? IFA Tarihçesi ve Günümüzdeki Önemi

5 Eylül 2017
951 Görüntülenme

1924’ten beri geleceğin resmi partneri

Her yıl eylül ayında Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenen ve Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı olarak kabul edilen IFA, bu yıl da 1-6 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleşti. Etkinliğin ilk günlerinde dünyanın teknoloji devleri yeni ürünlerinin duyurusunu gerçekleştirirken biz dahil olmak üzere tüm teknoloji basınının gözü kulağı IFA fuarındaydı.

IFA 2017’den tüm haberler! – Berlin’de neler tanıtıldı?

Elbette IFA, yeni ürünlerin duyurusunun yapıldığı büyük çaplı bir fuar olduğu için her yıl binlerce medya kuruluşuna konu oluyor ve milyonlarca kişi IFA’dan haberleri okuyor. Peki, IFA’yı bu kadar değerli kılan asıl şey ne?

IFA Nedir?

Almanya’da doğan ve halen orijinali Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleşen ancak fuarın kurumsallaşması ve dünya geneline açılmasıyla birlikte farklı ülkelere de temsilciliği verilen tüketici elektroniği fuarıdır. Fuar, ABD merkezli CES (Tüketici Elektroniği Şovu) ve MWC (Mobil Dünya Kongresi) ile birlikte dünyanın en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olarak kabul edilir.

Her yıl düzenlenen IFA fuarında Sony, Samsung, LG ve Bosch gibi birçok dünya devi teknoloji şirketinin yanı sıra Türkiye’nin de en büyük teknoloji ihracatı gerçekleştiren ve Avrupa’nın önde gelen teknoloji şirketleri arasında kabul edilen Arçelik (Beko – Grundig) ve Vestel gibi üreticiler, televizyonlar ve beyaz eşyalar başta olmak üzere yeni teknolojik ürünlerini bu fuarda lanse etmektedirler. Ayrıca yerli üreticilerimiz Arçelik ve Vestel, 50 yılı aşkın süredir Berlin IFA fuarının katılımcıları arasında yer almaktadır.

Ürün skalası konusunda en geniş yapıya sahip olan fuarlardan biri olan IFA’da tüketicilere hitap eden tüm teknolojik ürünlere rastlamak mümkün.

IFA Fuarının Tarihi – IFA’nın Açılımı

Eğer sıkı bir teknoloji takipçisiyseniz sizin de dikkatinizi çekmiş olacak ki, hiçbir haber sitesi IFA fuarından yazdığı haberlerde IFA’nın açılımından bahsetmeyerek “Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA” olarak fuarı isimlendiriyor. Hal böyle olunca birçok kişi IFA’nın açılımınının Almanca’da “Tüketici Elektroniği Fuarı” olabileceğini tahmin etse de aslında durum biraz farklı.

Tarihi bundan yaklaşık 90 yıl öncesine dayanan IFA’nın Almanca’da açılımı olan “Internationale Funkausstellung”, Türkçe’de “Uluslararası Radyo Şovu” anlamına gelmektedir. Aslında bunun temel sebebi, IFA fuarının ilk kez 1920’li yılların başında Almanya’daki bir grup radyo üreticisinin bir araya gelerek en yeni radyolarını sergilemek için bir etkinlik düzenlemesi ve etkinliğin adını “Funkausstellung” yani “Radyo Şovu” koymasıdır.

O dönemlerde FA olarak kısaltılan etkinlik, kısa sürede büyük boyutlara ulaşmış ve dönemi için teknoloji harikası kabul edilen radyoların sergilendiği bir fuar halini aldı. 1928 yılında dünyanın ilk televizyonun burada sergilenmesiyle FA fuarı uluslararası boyuta taşındı.

1930 yılında ünlü bilim insanı Albert Einstein, FA etkinliğine katılarak teknoloji harikası radyoları yerinde incelemiş ve fuarın açılış konuşmasını gerçekleştirdi ve fuar, önemini daha da arttırmayı başardı.

Uzun bir süre dünyanın sayılı teknoloji etkinliklerinden biri olarak devam eden FA, 1930’lu yılların devamında Almanya’da Nazi hükümetinin kurulmasıyla birlikte duraklama sürecine girmiş ve 1939 yılında geçici olarak sonlandırıldı. Daha sonra savaş döneminin yaşanması ve Almanya’nın ikiye bölünmesiyle birlikte Berlin’de düzenlenen FA, Düsseldorf ve Frankfurt gibi farklı şehirlere taşındı.

1967 yılında Almanya’da siyasetin tekrar yoluna girmesiyle birlikte FA etkinliği tekrar ilk kez doğduğu Berlin şehrine geri dönerken tüm dünyayı büyüleyen ilk renkli televizyon, ilk kez Berlin’deki FA etkinliğinde sergilendi. Böylelikle büyük kitlelerce takip edilmeye başlanan Funkausstellung etkinliği ilerleyen dönemlerde “Internationale Funkausstellung” yani bugünkü IFA adını aldı.

İlk renkli televizyonun sergilenmesi ve arından MP3, DVD oynatıcı gibi teknolojilerin ilk kez burada sergilenmesiyle birlikte IFA fuarı, artık tüm tüketicilere yönelik ürünlerin yer aldığı dünyanın sayılı teknoloji etkinliklerinden biri haline geldi. Ne var ki, günümüzde akıllı telefonlardan beyaz eşyaya, televizyonlardan drone’lara kadar sayısız çeşit teknoloji harikasının sergilendiği fuar hala Internationale Funkausstellung ismini korumaya devam ediyor.

Elbette fuar, ürün gamı konusunda algı yanıltmasına yol açmamak için tüm dünyada “Berlin IFA” olarak anılıyor.

Ayrıca IFA fuarı günümüzde de 1924 yılında ilk kez düzenlendiği Messe Berlin’de ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürüyor.

İlginizi çekebilir

Instagram’a takipçilerden çıkarma özelliği geliyor
Sosyal Medya
19 okunma
Sosyal Medya
19 okunma

Instagram’a takipçilerden çıkarma özelliği geliyor

Ekin Kollama - 18 Temmuz 2018

Günlük hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen popüler fotoğraf paylaşım platformu Instagram, kullanıcıların bir süredir beklediği "takipçilerden çıkarma" özelliğini devreye sokmaya…

LG, Apple için 20 Milyon LCD panel üretecek
Mobil
26 okunma
Mobil
26 okunma

LG, Apple için 20 Milyon LCD panel üretecek

Eren Kebapçı - 18 Temmuz 2018

Apple'ın eylül ayında tanıtması beklenen yeni iPhone modelleri büyük bir merakla bekleniyor. Elimize gelen sızıntılar ise Apple'ın, LG'den 20 Milyon…

Bir efsane daha bitti: Yahoo Messenger resmen kapatıldı
Yazılım ve Uygulamalar
25 okunma
Yazılım ve Uygulamalar
25 okunma

Bir efsane daha bitti: Yahoo Messenger resmen kapatıldı

Haber Merkezi - 18 Temmuz 2018

MSN ve AOL Messenger'in ardından Yahoo Messenger da yolun sonuna geldi. 17 Temmuz'dan itibaren mesajlaşma özelliği kullanıma kapatıldı. Yahoo Messenger’ı…

Yorum yap