1924’ten beri geleceğin resmi partneri

Her yıl eylül ayında Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenen ve Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı olarak kabul edilen IFA, bu yıl da 31 Ağustos – 5 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. Etkinliğin ilk günlerinde dünyanın teknoloji devleri yeni ürünlerinin duyurusunu gerçekleştireceği etkinliği tüm teknoloji medyası yerinde takip edecek.

Elbette IFA, yeni ürünlerin duyurusunun yapıldığı büyük çaplı bir fuar olduğu için her yıl binlerce medya kuruluşuna konu oluyor ve milyonlarca kişi IFA’dan haberleri okuyor. Peki, IFA’yı bu kadar değerli kılan asıl şey ne?

IFA Nedir?

Almanya’da doğan ve halen orijinali Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleşen ancak fuarın kurumsallaşması ve dünya geneline açılmasıyla birlikte farklı ülkelere de temsilciliği verilen tüketici elektroniği fuarıdır. Fuar, ABD merkezli CES (Tüketici Elektroniği Şovu) ve MWC (Mobil Dünya Kongresi) ile birlikte dünyanın en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olarak kabul edilir.

Her yıl düzenlenen IFA fuarında Sony, Samsung, LG ve Bosch gibi birçok dünya devi teknoloji şirketinin yanı sıra Türkiye’nin de en büyük teknoloji ihracatı gerçekleştiren ve Avrupa’nın önde gelen teknoloji şirketleri arasında kabul edilen Arçelik (Beko – Grundig) ve Vestel gibi üreticiler, televizyonlar ve beyaz eşyalar başta olmak üzere yeni teknolojik ürünlerini bu fuarda lanse etmektedirler. Ayrıca yerli üreticilerimiz Arçelik ve Vestel, 50 yılı aşkın süredir Berlin IFA fuarının katılımcıları arasında yer almaktadır.

Ürün skalası konusunda en geniş yapıya sahip olan fuarlardan biri olan IFA’da tüketicilere hitap eden tüm teknolojik ürünlere rastlamak mümkün.

IFA Fuarının Tarihi – IFA’nın Açılımı

Eğer sıkı bir teknoloji takipçisiyseniz sizin de dikkatinizi çekmiş olacak ki, hiçbir haber sitesi IFA fuarından yazdığı haberlerde IFA’nın açılımından bahsetmeyerek “Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA” olarak fuarı isimlendiriyor. Hal böyle olunca birçok kişi IFA’nın açılımınının Almanca’da “Tüketici Elektroniği Fuarı” olabileceğini tahmin etse de aslında durum biraz farklı.

Tarihi bundan yaklaşık 90 yıl öncesine dayanan IFA’nın Almanca’da açılımı olan “Internationale Funkausstellung”, Türkçe’de “Uluslararası Radyo Şovu” anlamına gelmektedir. Aslında bunun temel sebebi, IFA fuarının ilk kez 1920’li yılların başında Almanya’daki bir grup radyo üreticisinin bir araya gelerek en yeni radyolarını sergilemek için bir etkinlik düzenlemesi ve etkinliğin adını “Funkausstellung” yani “Radyo Şovu” koymasıdır.

O dönemlerde FA olarak kısaltılan etkinlik, kısa sürede büyük boyutlara ulaşmış ve dönemi için teknoloji harikası kabul edilen radyoların sergilendiği bir fuar halini aldı. 1928 yılında dünyanın ilk televizyonun burada sergilenmesiyle FA fuarı uluslararası boyuta taşındı.

1930 yılında ünlü bilim insanı Albert Einstein, FA etkinliğine katılarak teknoloji harikası radyoları yerinde incelemiş ve fuarın açılış konuşmasını gerçekleştirdi ve fuar, önemini daha da arttırmayı başardı.

Uzun bir süre dünyanın sayılı teknoloji etkinliklerinden biri olarak devam eden FA, 1930’lu yılların devamında Almanya’da Nazi hükümetinin kurulmasıyla birlikte duraklama sürecine girmiş ve 1939 yılında geçici olarak sonlandırıldı. Daha sonra savaş döneminin yaşanması ve Almanya’nın ikiye bölünmesiyle birlikte Berlin’de düzenlenen FA, Düsseldorf ve Frankfurt gibi farklı şehirlere taşındı.

1967 yılında Almanya’da siyasetin tekrar yoluna girmesiyle birlikte FA etkinliği tekrar ilk kez doğduğu Berlin şehrine geri dönerken tüm dünyayı büyüleyen ilk renkli televizyon, ilk kez Berlin’deki FA etkinliğinde sergilendi. Böylelikle büyük kitlelerce takip edilmeye başlanan Funkausstellung etkinliği ilerleyen dönemlerde “Internationale Funkausstellung” yani bugünkü IFA adını aldı.

İlk renkli televizyonun sergilenmesi ve arından MP3, DVD oynatıcı gibi teknolojilerin ilk kez burada sergilenmesiyle birlikte IFA fuarı, artık tüm tüketicilere yönelik ürünlerin yer aldığı dünyanın sayılı teknoloji etkinliklerinden biri haline geldi. Ne var ki, günümüzde akıllı telefonlardan beyaz eşyaya, televizyonlardan drone’lara kadar sayısız çeşit teknoloji harikasının sergilendiği fuar hala Internationale Funkausstellung ismini korumaya devam ediyor.

Elbette fuar, ürün gamı konusunda algı yanıltmasına yol açmamak için tüm dünyada “Berlin IFA” olarak anılıyor.

Ayrıca IFA fuarı günümüzde de 1924 yılında ilk kez düzenlendiği Messe Berlin’de ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürüyor.

Paylaş