Bazı popüler iOS uygulamaları analitik veriler için ekran kaydı alıyor

TechCrunch’a göre bazı iOS uygulamaları, kullanıcıların ekran görüntülerini kaydediyor ve bazı hassas bilgileri korumasız bir şekilde sunucudan sunucuya transfer ediyor.

7 Şubat 2019
208 Görüntülenme

Yapılan yeni bir araştırmaya göre bazı iOS uygulamaları, analitik veriler ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanıcıların ekranlarını kaydediyor.

Uygulamaların içerisinde bulunan Glassbox adlı araç cihazın ekran görüntüsünü alıyor. Hollister, Air Canada, Expedia ve Hotels.com gibi uygulamalar bu çerçeveyi kullanıyor ve bazı durumlarda istemeden hassas bilgileri ortaya çıkarıyorlar.

Glassbox, “oturum tekrarlama teknolojisi” kullanan sözde analitik firmalarından biri. Bu, geliştiricilerin ekranları kaydetmelerine ve kullanıcıların uygulamaları ile nasıl etkileşime girdiklerini incelemelerine olanak sağlıyor. TechCrunch “Her dokunuş, düğmeye basma ve klavye girişi kaydedildi” diyor.

Air Canada, iPhone uygulamasında gerçekleştirilen bir testle kredi kartı bilgilerinin bulunduğu ekran dahil tüm bilgilerin kaydedildiğini kanıtlandı. TheAppAnalyst uzmanı, herhangi bir Air Canada çalışanının kullanıcılara ait tüm bilgileri bu ekran kayıtları yardımıyla görebileceğini belirtti.

Bazı iOS uygulamaları ise önemli bilgilerin üzerini kapatarak ekran görüntüsü alıyor. Air Canada da ise böyle bir durum geçerli.

Tüm uygulamalar için durum böyle olmasa da, Air Canada geçtiğimiz günlerde 20.000 kullanıcı profilini etkileyen bir veri ihlali yaşadı.

Analitik verilerde kullanılması adına iOS’ta ekran kaydının alınması yeni bir şey değil. Onları kullanan geliştiriciler, tüm işletim sistemini değil yalnızca uygulamalarını görebilir. Apple, bu tür kullanım konusunda henüz baskı yapmadı, kısa süre sonra gerçekleştirirse şaşırmayacağız.

Kaynak: 9to5mac

İlginizi çekebilir

TÜVTÜRK’ten önemli açıklama
22 okunma
22 okunma

TÜVTÜRK’ten önemli açıklama

Meriç Türkbıkmaz - 24 Nisan 2019

TÜVTÜRK’TEN KAMUOYUNA ÖNEMLE DUYURULUR Son günlerde farklı kişi ve kurumların, kurdukları yanıltıcı internet siteleri ve çağrı merkezleri aracılığıyla ücretsiz olarak sunulan randevu…

Instagram Hikayeler’ine test çıkartması geldi
51 okunma
51 okunma

Instagram Hikayeler’ine test çıkartması geldi

Onur Binay - 24 Nisan 2019

Instagram ilk iki yıl önce Hikayeler'e anket desteği ekledi. Bugün ise bu özellik çoktan seçmeli sorularla destekleniyor. Yeni “quiz çıkartması”, kullanıcıların…

Razer, Blade 15 ve ve Blade Pro 17 modellerini yeniledi
33 okunma
33 okunma

Razer, Blade 15 ve ve Blade Pro 17 modellerini yeniledi

Onur Binay - 24 Nisan 2019

Razer Blade 15 serisi kendi içerisinde iki farklı modele sahip. Tepe model olan Razer Blade 15 Advanced olarak isimlendirilen modelde…

%d blogcu bunu beğendi: