Bazı popüler iOS uygulamaları analitik veriler için ekran kaydı alıyor

TechCrunch’a göre bazı iOS uygulamaları, kullanıcıların ekran görüntülerini kaydediyor ve bazı hassas bilgileri korumasız bir şekilde sunucudan sunucuya transfer ediyor.

7 Şubat 2019
163 Görüntülenme

Yapılan yeni bir araştırmaya göre bazı iOS uygulamaları, analitik veriler ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanıcıların ekranlarını kaydediyor.

Uygulamaların içerisinde bulunan Glassbox adlı araç cihazın ekran görüntüsünü alıyor. Hollister, Air Canada, Expedia ve Hotels.com gibi uygulamalar bu çerçeveyi kullanıyor ve bazı durumlarda istemeden hassas bilgileri ortaya çıkarıyorlar.

Glassbox, “oturum tekrarlama teknolojisi” kullanan sözde analitik firmalarından biri. Bu, geliştiricilerin ekranları kaydetmelerine ve kullanıcıların uygulamaları ile nasıl etkileşime girdiklerini incelemelerine olanak sağlıyor. TechCrunch “Her dokunuş, düğmeye basma ve klavye girişi kaydedildi” diyor.

Air Canada, iPhone uygulamasında gerçekleştirilen bir testle kredi kartı bilgilerinin bulunduğu ekran dahil tüm bilgilerin kaydedildiğini kanıtlandı. TheAppAnalyst uzmanı, herhangi bir Air Canada çalışanının kullanıcılara ait tüm bilgileri bu ekran kayıtları yardımıyla görebileceğini belirtti.

Bazı iOS uygulamaları ise önemli bilgilerin üzerini kapatarak ekran görüntüsü alıyor. Air Canada da ise böyle bir durum geçerli.

Tüm uygulamalar için durum böyle olmasa da, Air Canada geçtiğimiz günlerde 20.000 kullanıcı profilini etkileyen bir veri ihlali yaşadı.

Analitik verilerde kullanılması adına iOS’ta ekran kaydının alınması yeni bir şey değil. Onları kullanan geliştiriciler, tüm işletim sistemini değil yalnızca uygulamalarını görebilir. Apple, bu tür kullanım konusunda henüz baskı yapmadı, kısa süre sonra gerçekleştirirse şaşırmayacağız.

Kaynak: 9to5mac

İlginizi çekebilir

Samsung, yeni Galaxy Watch Active, Galaxy Fit ve Galaxy Buds’ı tanıttı
16 okunma
16 okunma

Samsung, yeni Galaxy Watch Active, Galaxy Fit ve Galaxy Buds’ı tanıttı

Onur Binay - 21 Şubat 2019

Galaxy Watch Active, akıllı olduğu kadar estetik bir saat. Galaxy Watch’a benzer şekilde premium özellikler sunan Galaxy Watch Active, dengeli…

PUBG Mobile için Zombie: Survive till Dawn modu tanıtıldı
18 okunma
18 okunma

PUBG Mobile için Zombie: Survive till Dawn modu tanıtıldı

Onur Binay - 21 Şubat 2019

PUBG Mobile, 2018’in sonunda düzenlenen PUBG Mobile Star Challenge 2018 turnuvasının global finallerinde Capcom’un oyunu Resident Evil 2 ile çapraz…

Facebook’un Android’deki konumunuzu izlemesi nasıl engellenir?
27 okunma
27 okunma

Facebook’un Android’deki konumunuzu izlemesi nasıl engellenir?

Onur Binay - 21 Şubat 2019

Facebook, Android kullanıcıları için yeni bir konum kontrolü güncellemesi duyurdu. Bugüne kadar Yakındaki Arkadaşlar, Güvenlik Durumu Kontrolü gibi özellikleri kullanmak…

%d blogcu bunu beğendi: