İnsanların okuldan ve işten sonra yorgunluğunu azaltmak için oynadığı video oyunları, pozitif ve negatif yönler taşıyor. Kimi üniversitelerde yapılan araştırmalar, dijital oyunların faydaları üzerinde duruyor kimileri ise bu oyunların zararlarına dikkat çekiyor. Şu sıralar gündemde olan araştırmalardan biri ise oyun oynayan erkeklerin, kariyerlerinde yaşadığı problemleri kanıtlar nitelikte.

1960’lardan itibaren ev hanımlarının iş hayatına atılmasına ve evlerinde çalışarak iş hayatlarını sürdürmesine yardımcı olan olanaklar, sizce bugün League of Legends gibi oyunlar üzerine yayıncılık yapan ve iş hayatlarını görmezden gelen erkekler ile bağdaştırılabilir mi?

National Bureau of Economic Research (Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu) tarafından yapılan bir araştırmada, söz konusu oyunları oynayan erkeklerin daha az çalıştığını savunuyor. Üniversite çevrelerinde bulunan araştırmacılardan bazıları bu argümanı desteklese de alanında uzmanlaşmış bazı kişiler, az çalışma sorununun küreselleşme ve teknoloji gibi birçok faktörden kaynaklandığını savunuyor. Bu fikir ayrılığı, beraberinde yepyeni bir soruyu ortaya koyuyor. Sizce erkekler neden çalışmak istemiyor olabilir?

2004 senesinden 2015 senesine kadar geçen sürede genç erkeklerin sahip olduğu ortalama boş zaman süresi haftalık olarak neredeyse 2 saat arttı. NBER tarafından yapılan araştırmalara göre bu artışın %60’ı, video oyunlarından kaynaklanıyor. Aynı zaman dilimi içerisinde genç kadınların boş zamanı haftalık dönem içerisinde 1,5 saat kadar artış gösterdi. Bu artış miktarının çok az bir kısmını genç kadınlar, video oyunu oynamaya harcadı. Yaşlı erkeklerin ve yaşlı kadınların ise video oyunlarına ilgi duymadığı belirtildi. Dolayısıyla genç kadınlar üzerinde yapılan araştırma sonucu, artış miktarının daha az olmasına rağmen video oyunlarına ayrılan süre ihmal edilebilir düzeyde olduğundan genç erkeklerin çalışma üzerindeki isteksizliği farklı bir yoldan daha kanıtlanıyor. Bahsi geçen araştırmadan önce ise ağırlıklı olan fikir, teknolojik gelişmelerin mesai süresini azaltmasıyla ilgili olduğuydu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here