Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Mobil internet paylaşımının ücretlendirilmesi ve sona eren Adil Kullanım Kotası’na (AKK) ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sayan, AKK’nin kaldırılması konusunda şu an süreci gözlemlediklerini, tarife fiyatlarının artacağı yönünde eleştiriler olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

“Şu an sunulan fiyatlar konuşulduğu şekilde değil. İlk başta operatörler ‘Acaba fiyatlandırmada ne yapabiliriz?’ diye çıktılar ama, ‘Durun kardeşim olmaz’ dendiğinde durdular.”

Bu açıklama gerçekten ülkede birçok alanın içinde bulunduğu yanlış noktayı göstermesi açısından çok önemli. Serbest piyasa ekonomisi buradaki anahtar kelime. Eğer serbest piyasa ekonomisi tüm koşullarıyla çalışıyor olsaydı şunlar olmazdı:

  1. Serbest piyasanın tüm kurallarıyla çalıştığı bir noktada BTK gibi regülatif bir kurum sen limitsiz paket satamazsın diyemezdi
  2. Serbest pisaya şartlarının olduğu bir yerde regülatif kurum “durun kardeşim” dediği için fiyatların artırılması engellenir mi?
  3. Serbest piyasza koşullarının oluştuğu bir ortamda regülasyondan sorumlu bir kişi bakanlığa gelmez, bakanlığa gelse bile sektörün en büyük ve tekel konumundaki şirketinde yönetici olmaz

Mevcut durumda serbest piyasanın olmaması bizim işimize yaradı çünkü fiyatlar şimdilik artmıyor. Nisan ayından itibaren seçimler bittikten sonra artar mı bilemiyoruz.

Yeni tarifelerin belirli hızlar için çok pahalı olmayan makul fiyatlarla sunulduğunu, belirli hızlarda da daha yüksek fiyatların bulunduğunu ifade eden Sayan, “Şu an ki aşamada ciddi bir fiyat yükselmesi yok” ifadelerini kullandı.

Bekleyip görmekten başka çaremiz yok…

Paylaş