Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun düzenlediği Güvenli İnternet Günü etkinliği kapsamında robot SamBot ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, aynı sahneyi paylaşmıştı.

Robot, Bakan Arslan’ın sözlerini önce “Yavaş konuş, ne diyorsun anlamıyorum” daha sonra da “Neden bahsediyorsun?” diyerek kesince hem salon hem de Bakan Arslan, robotun tepkilerini espirili bir dille karşılasa da bakan sahneden robotla ilgilenen kişi için gereğinin yapılmasını talep etmişti. Bu olayın hemen ardından robot önce sahneden uzaklaştırılmış, daha sonra da formatlanmıştı.

Olayın üzerinden çok geçmeden konuyu araştıran Sözcü Gazetesi, robotun sahibi Oktay Keser ile görüştü. Pro ITS A.Ş çatısı altında çalışan Keser, konuya ilişkin detayları Sözcü’ye anlattı.

Oktay Keser’in paylaştığı bilgilere göre sahnede yaşanan olay bir talihsizlikti ve hiçkimsenin kontrol ettiği söylemler yoktu. Bu durumun önüne geçmek için sahnedeki robotla ilgilenen kişinin bakan konuşmasını yaparken robotu kapaması gerekiyordu ancak kapamadığı için bu olay yaşandı. Oktay Keser’in söylediğine göre robot dinleme modu kapatılmadığı için salonun gürültüsünden dolayı bakanın konuşmasını duyamadı ve bu nedenle talihsizlik meydana geldi.

Kıscası robotun üretiminde etkin rol oynayan isim, olayın tamamen kullanıcı hatasından kaynaklandığını söylüyor.

Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili farklı bir gelişme olursa yine sizlerle paylaşmaya çalışacağız.