Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde torba yasa ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) internet yayın platformlarında da denetim yetkisine sahip olmasına ilişkin bir tasarı iletilmişti.

Bu yasa tasarının meclisin onayından geçip geçmeyeceği henüz belirsizken Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, BTK tarafından düzenlenen Güvenli İnternet Günü etkinliği kapsamında internet yayın platformlarında RTÜK’ün söz sahibi olması hakkında konuştu.

Bakan Ahmet Arslan, Güvenli İnternet Günü etkinliğinde

Gerçek yaşamla sanal ortam arasında hiçbir farkın olmadığını belirten Arslan, gerçek hayatta suç olanın internette de suç olduğunu ve televizyonlarda uygunsuz bulunan içeriklerde olduğu gibi internetteki içeriklerde de denetim yapılması gerektiğini belirtti. “Bugün televizyonda sansür mü var?” diyen Bakan Ahmet Arslan, her programın yayınlanabildiğini ve herkesin hakkaniyet ölçüsünde yayınlarını gerçekleştirdiğini söyledi.

İlgili Haber: Ulaştırma Bakanı Arslan’ın sözünü kesen robota format atıldı

İnsanların yanlışlar yapabildiğini söyleyen Arslan, RTÜK’ün internet yayınlarında da denetim yetkisini elinde bulundurmasıyla birlikte milletimizin değer yargılarına uymadığı düşünülen içeriklerin kısıtlanacağını ve böylelikle yapılan yanlışların önüne geçileceğini ifade ediyor.