Ay’da yaşamak için gereken enerji nasıl elde edilecek?

Hava eksikliği, korkunç derecede sıcak veya soğuk olması derken Ay, insanların yaşaması için pek konuksever bir yer değil. İnsanların Ay'da kuracağı alanda ise temel olarak yiyeceğe, havaya ve enerjiye ihtiyacı var. Peki Ay'da yaşamak için gereken enerji nasıl elde edilebilir?

6 Mart 2019
1600 Görüntülenme

Eğer insanlar Ay’ı keşfetmek ve orada bir gün yaşamak istiyorsa, zorlu çevresel koşullarla nasıl başa çıkacağını öğrenmesi gerek. Temek ihtiyaçlarını karşılamak için ise kaynaklara ihtiyacı olacak. Onları Dünya’dan getirebilirler ama pahalıya patlayacak. Ya da Ay’ın kaynaklarından yararlanmamız gerekiyor. İşte bu noktada “yerinde kaynak kullanımı” veya ISRU fikri ortaya çıkıyor.

Ay malzemelerini kullanma çabalarının temelini, Ay’a geçici veya kalıcı insan yerleşimleri kurma arzusu oluşturuyor. Örneğin, ay üsleri veya kolonileri, Mars da dahil olmak üzere daha uzak uçuş noktalarındaki görevler için paha biçilmez bir eğitim ve hazırlık sağlayabilir. Ay kaynaklarını geliştirmek ve kullanmak , Uluslararası Uzay İstasyonu’nda olduğu gibi, Dünya üzerinde faydalı olabilecek çok sayıda yenilikçi ve egzotik teknolojiye yol açacak.

ISRU bilim kurgu gibi görünüyor. Bu konsept, ay yüzeyinden ve iç kısmından materyali tanımlamayı, çıkarmayı, işlemeyi ve onu yararlı bir şeye dönüştürmeyi içeriyor. Solunum için oksijen, elektrik, inşaat malzemeleri ve hatta roket yakıtı verilebilir.

Ay yaşamına ilişkin beklenti, insan araştırmalarını desteklemek için ay malzemelerinin nasıl verimli bir şekilde kullanılacağına karar vermek için mühendislik ve deneysel bir çalışmadır. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bu suyu ve diğer kimyasalları araştırmak için 2022’de Ay’ın Güney Kutbu’na bir uzay aracı indirmeyi planlıyor. Burada, ay toprağı veya regolitten su elde etmek için tasarlanmış bir araştırma aracı bulunacak.

So dönemde Ay regolitlerinde bulunan helyum 3’ü (radyoaktif olmayan helyum izotopu) çıkarıp, Dünya’ya getirmek üzerine tartışmalar yapılıyor. helyum 3, çok düşük çevresel maliyetlerle çok büyük miktarlarda enerji üretebilecek füzyon reaktörlerinin yakıtı olarak kullanılabilir.

Altın, platin veya nadir toprak elementleri gibi değerli metaller için Ay’da madencilik yapmak fikri de doğru değil.

İlginizi çekebilir

Instagram, saldırıya uğramış hesapları kurtarmanın kolay yollarını sundu
44 okunma
44 okunma

Instagram, saldırıya uğramış hesapları kurtarmanın kolay yollarını sundu

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Hesabınız çalındıysa Instagram biraz daha güvence sağlayabilir. Sosyal ağ, bir hesabı kurtarmayı kolaylaştıracak ve hırsızların ilk etapta hareketten kurtulmalarını zorlaştıran…

MIT nesneleri görerek hissedebilen robot kolu geliştirdi
43 okunma
43 okunma

MIT nesneleri görerek hissedebilen robot kolu geliştirdi

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Yeni AI, yalnızca nesneye bakarak bir nesneye dokunmanın nasıl hissedeceğini tahmin edebiliyor. Ayrıca, bir nesneye dokunarak oluşturduğu dokunsal verilerden görsel bir…

Almanlar yakında iPhone’larını sanal kimlik kartları olarak kullanabilir
45 okunma
45 okunma

Almanlar yakında iPhone’larını sanal kimlik kartları olarak kullanabilir

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Apple orijinal olarak NFC okuyucusunu iPhone'larda kilitledi. Böylece sadece temassız ödeme kartları için veri formatını destekledi. Bu da Apple Pay'in…

%d blogcu bunu beğendi: