Ayakkabı Deyip Geçmeyin!

31 Aralık 2017
7683 Görüntülenme

 Ben bir basketbolcu ya da koşucu değilim. Sıradan bir insanım ve işim gereği seyahat ediyorum. Her seyahatimde ortalama 5—7 gün süresince sabahtan geceyarısına kadar tüm gün ayağımdan çıkmayan ayakkabılarımla, günlük ortalama 18000 adım atıyorum.

Bunun dışında bolca ayakta duruyor ve merdiven inip çıkıyorum. Bunları yaparken üzerimde hatırı sayılır bir ağırlık olarak sırt çantamı taşıyorum. Bunun acısını ayaklarım ve tüm omurgam çekiyor.

Bu durumda seyahatlerimin ve hayatımın en önemli parçası ayakkabılar oluyor. Ayakkabı öylesine sıradan sadece görsel zevke dayalı  bir tercih olmaktan çok uzak. Bu nedenle seyahatlerde  arkasında teknoloji yatan ayakkabıları giymek önemli bir seçim haline geldi.

Profesyonel sporcu olmamama rağmen spor ayakkabı markalarının profesyonel sporcuların kullanımına uygun araştırma – geliştirme süreçleri ve tasarımlarının sonucu olarak gündelik hayatta bundan faydalanıyorum. Spor ayakkabılar teknolojinin ve bilimin giyilebilen halleri bence.

Hafiflik, rahatlıklık, ayağı sarışı,  üst kısmın teması, dikişlerin ayağa bakısı, basınç uygulanan durumdaki hissiyatı, ayakkabının beden ve ayak hareketlerine uyumu. Ve aynı zamanda; estetik olması, görsel çekiciliği, renkleri derken pek çok etken seçimlerde önem taşıyor.

Bir tasarım  günlük hayatın her yönünü nasıl etkiler?

İşte bu sorunun cevabı için Netflix’in Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı belgesel serisinde Nike’ın efsane tasarımcısı Thinker Hatfield’ın bakış açısı, çalışma şekli ve yaratım sürecini izleyince cevabı net olarak aldım. Nike için çığır açan tasarımlar yapan Thinker mimarlık ve atletizm geçmişini sınır çizmediği hayal gücüyle buluşturmuş.

Thinker diyor ki benim işim hali hazırda mükemmel çalışan bu organın (ayaklarımızın) nasıl daha mükemmel çalışacağını düşünüp tasarlamak.

Temelde konu performansı artırmak. Kendisi;  tasarımı en geniş anlamıyla geleceğin ihtiyaçlarını öngörmek olarak tanımlıyor.

Çalışmalar gösteriyor ki ayaklarımıza iyi bakar, kan dolaşımına ve kilomuza dikkat edersek ayaklarımız bize uzun yıllar iyi hizmet edebilir.

Farklı markalar bunun için  tasarım laboratuvarları ve spor araştırmaları laboratuarlarında yıllardır çalışmalar yürütüyor. Yapılan çalışmalarda mükemmel sonuç için araştırma ve geliştirmeler yapılıyor. Yılların tecrübesi ve deneylerle mükemmel sonuç için çalışılıyor ve her başarı sonrası yeni  hedefler konuyor.

Sorun ve çözüm için teknoloji ve bilim ile tasarım birleştiriliyor.

Haliyle ar-ge ye dayalı ve kaliteli malzemeden yapılan tasarımları tercih etmek de çok ucuza olmuyor. Sadece şeklini ya da regini sevmek yetmiyor. Ucuz, kalitesiz ama çok sayıda  ayakkabı sahibi olmadan önce iyi düşünmek lazım. Ayağı yoran, formunu bozan ya da omurgamızı zedeleyen ayakkabı sahibi olmak hiç mantıklı değil.

Koşu ayakkabısıyla basketbol, basketbol ayakkabısıyla egzersiz, günlük bir kaç saat giymek için tasarlanmış bir ayakkabıyla geziler yürüyüşler yapmayın.

Yaptığınızda sorun çıkıyor diyor Thinker. Ben onun yalancısıyım.

İlginizi çekebilir

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı
Mobil
57 okunma
Mobil
57 okunma

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı

Mert Yamak - 18 Ekim 2018

Akıllı telefon pazarında sahibi olduğu Motorola markasının da desteğiyle önemli bir atılım gerçekleştiren ancak son dönemlerde sessiz kalan Lenovo, yeni…

Boston Dynamics’in robotu Atlas yeni yetenekler kazandı
İnsansız & Otonom Araçlar
66 okunma
İnsansız & Otonom Araçlar
66 okunma

Boston Dynamics’in robotu Atlas yeni yetenekler kazandı

Cemil Eren Mutluay - 17 Ekim 2018

Daha önce ürettiği robotlar WildCat ve Spot ile dikkatleri üzerine çeken Boston Dynamics, uzun süredir üstünde çalıştığı Atlas’ın yeni videosunu…

Oyunculara özel Huawei Mate 20X tanıtıldı!
Genel
197 okunma
Genel
197 okunma

Oyunculara özel Huawei Mate 20X tanıtıldı!

Mert Yamak - 16 Ekim 2018

Huawei, Londra'da düzenlediği özel basın etkinliğinde Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro modellerinin yanı sıra oyunculara özel Mate 20…

Yorum yap