Ayakkabı Deyip Geçmeyin!

31 Aralık 2017
2561 Görüntülenme

 Ben bir basketbolcu ya da koşucu değilim. Sıradan bir insanım ve işim gereği seyahat ediyorum. Her seyahatimde ortalama 5—7 gün süresince sabahtan geceyarısına kadar tüm gün ayağımdan çıkmayan ayakkabılarımla, günlük ortalama 18000 adım atıyorum.

Bunun dışında bolca ayakta duruyor ve merdiven inip çıkıyorum. Bunları yaparken üzerimde hatırı sayılır bir ağırlık olarak sırt çantamı taşıyorum. Bunun acısını ayaklarım ve tüm omurgam çekiyor.

Bu durumda seyahatlerimin ve hayatımın en önemli parçası ayakkabılar oluyor. Ayakkabı öylesine sıradan sadece görsel zevke dayalı  bir tercih olmaktan çok uzak. Bu nedenle seyahatlerde  arkasında teknoloji yatan ayakkabıları giymek önemli bir seçim haline geldi.

Profesyonel sporcu olmamama rağmen spor ayakkabı markalarının profesyonel sporcuların kullanımına uygun araştırma – geliştirme süreçleri ve tasarımlarının sonucu olarak gündelik hayatta bundan faydalanıyorum. Spor ayakkabılar teknolojinin ve bilimin giyilebilen halleri bence.

Hafiflik, rahatlıklık, ayağı sarışı,  üst kısmın teması, dikişlerin ayağa bakısı, basınç uygulanan durumdaki hissiyatı, ayakkabının beden ve ayak hareketlerine uyumu. Ve aynı zamanda; estetik olması, görsel çekiciliği, renkleri derken pek çok etken seçimlerde önem taşıyor.

Bir tasarım  günlük hayatın her yönünü nasıl etkiler?

İşte bu sorunun cevabı için Netflix’in Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı belgesel serisinde Nike’ın efsane tasarımcısı Thinker Hatfield’ın bakış açısı, çalışma şekli ve yaratım sürecini izleyince cevabı net olarak aldım. Nike için çığır açan tasarımlar yapan Thinker mimarlık ve atletizm geçmişini sınır çizmediği hayal gücüyle buluşturmuş.

Thinker diyor ki benim işim hali hazırda mükemmel çalışan bu organın (ayaklarımızın) nasıl daha mükemmel çalışacağını düşünüp tasarlamak.

Temelde konu performansı artırmak. Kendisi;  tasarımı en geniş anlamıyla geleceğin ihtiyaçlarını öngörmek olarak tanımlıyor.

Çalışmalar gösteriyor ki ayaklarımıza iyi bakar, kan dolaşımına ve kilomuza dikkat edersek ayaklarımız bize uzun yıllar iyi hizmet edebilir.

Farklı markalar bunun için  tasarım laboratuvarları ve spor araştırmaları laboratuarlarında yıllardır çalışmalar yürütüyor. Yapılan çalışmalarda mükemmel sonuç için araştırma ve geliştirmeler yapılıyor. Yılların tecrübesi ve deneylerle mükemmel sonuç için çalışılıyor ve her başarı sonrası yeni  hedefler konuyor.

Sorun ve çözüm için teknoloji ve bilim ile tasarım birleştiriliyor.

Haliyle ar-ge ye dayalı ve kaliteli malzemeden yapılan tasarımları tercih etmek de çok ucuza olmuyor. Sadece şeklini ya da regini sevmek yetmiyor. Ucuz, kalitesiz ama çok sayıda  ayakkabı sahibi olmadan önce iyi düşünmek lazım. Ayağı yoran, formunu bozan ya da omurgamızı zedeleyen ayakkabı sahibi olmak hiç mantıklı değil.

Koşu ayakkabısıyla basketbol, basketbol ayakkabısıyla egzersiz, günlük bir kaç saat giymek için tasarlanmış bir ayakkabıyla geziler yürüyüşler yapmayın.

Yaptığınızda sorun çıkıyor diyor Thinker. Ben onun yalancısıyım.

İlginizi çekebilir

Kredi kartı kullanıcılarının mutlaka dikkat etmesi gereken şeyler açıklandı!
Sektörel
26 okunma
Sektörel
26 okunma

Kredi kartı kullanıcılarının mutlaka dikkat etmesi gereken şeyler açıklandı!

Haber Merkezi - 19 Nisan 2018

Türkiye, Bankalararası Kart Merkezi'nin "nakitsiz bir toplum" hedefine doğru hızla ilerliyor. Artık birçok alışverişte kullanıcılar nakit para yerine kartla ödemeyi…

Karşınızda Netflix’in ilk Türk yapımı dizisi: The Protector!
İnternet Yayıncılığı
233 okunma
İnternet Yayıncılığı
233 okunma

Karşınızda Netflix’in ilk Türk yapımı dizisi: The Protector!

Mert Yamak - 19 Nisan 2018

Netflix'in bir süre önce duyurduğu ve başrolünü Çatağay Ulusoy'un üstleneceğini açıkladığı ilk Türk yapımı orijinal dizisinin adı ve yeni detayları…

Gelenek bozuluyor: Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi FIFA’ya gelebilir
OYUN
34 okunma
OYUN
34 okunma

Gelenek bozuluyor: Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi FIFA’ya gelebilir

Mert Yamak - 19 Nisan 2018

Video oyunları dünyasının en çekişmeli iki futbol oyunu PES (Pro Evolution Soccer) ve FIFA arasındaki rekabet yıllardır devam ediyor. Her…

Yorum yap