Avrupa Birliği, Google’a 4.3 milyar euro ceza verdi! (Açıklama geldi)

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu, Android ekosistemindeki pazar hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google'a 4.3 milyar euro para cezası verdi. Google ise cezaya itiraz edeceğini belirtiyor.

18 Temmuz 2018
527 Görüntülenme

Bir süredir Google’ın Android ekosistemiyle birlikte akıllı telefon dünyasında tekelleşme yarattığı iddialarıyla ceza alabileceği ihtimali sıklıkla gündeme geliyordu. Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmede Google’ın Android ekosistemiyle birlikte yarattığı piyasa hakimiyetini kötüye kulandığı gerekçesiyle 4.3 milyar euro para cezası ödemesine karar verildi.

Avrupa Birliği tarafından verilen kararla birlikte Android işletim sistemi kullanıcı özgürlüklerini kısıtlayarak oluşan tekelleşme sonucunda Google’ın bu hakimiyeti kötüye kullandığı yönünde bir karar çıkarken ceza kararının hemen ardından Google açıklamada bulundu.

Google temyize gidiyor

Google’ın cezayı kabul edip etmeyeceği daha kararın verildiği ilk andan beri medyanın gündemindeyken, Google tarafından tarafımıza iletilen basın açıklamasında şirketin net bir şekilde cezaya itiraz edeceği belirtiliyor.

Google’ın Türkiye’deki basın mensuplarıyla paylaştığı basın açıklaması ise şu şekilde:

Avrupa Parlementosu tarafından 18 Temmuz 2018 günü (bugün) açıklanan Android hakkındaki karara ilişkin olarak Google tarafından yapılan açıklama aşağıdaki gibidir:

Google Açıklama

“Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz.

İlginizi çekebilir

Eski telefonunuzdaki verileri kolaylıkla yeni Samsung Galaxy’e taşıyın!
Mobil
108 okunma
Mobil
108 okunma

Eski telefonunuzdaki verileri kolaylıkla yeni Samsung Galaxy’e taşıyın!

Mert Yamak - 17 Ağustos 2018

Geçtiğimiz günlerde dünyayla aynı anda Türkiye'de düzenlediği yeni basın toplantısıyla birlikte üst seviye telefonu Galaxy Note9'u tüketicilerle buluşturan Samsung, kullanıcıların…

Huawei P20 Lite fiyatı ve yetenekleriyle gençleri hedef alıyor
Huawei
275 okunma
Huawei
275 okunma

Huawei P20 Lite fiyatı ve yetenekleriyle gençleri hedef alıyor

Mert Yamak - 17 Ağustos 2018

Telefon tasarımı kadar şekli, ekran boyutu ve hepsinden önemlisi renk seçenekleri, tasarım trendlerini yakından takip eden kullanıcıların önceliği oluyor. Telefonun…

Wifi üzerinden güvenlik taraması yapılabilecek
Sektörel
94 okunma
Sektörel
94 okunma

Wifi üzerinden güvenlik taraması yapılabilecek

Haber Merkezi - 17 Ağustos 2018

BD'li araştırmacılar, kablosuz internet bağlantı (WiFi) üzerinden halka açık alanlarda silah, bomba ve patlayıcı kimyasalları tespit edebilmeye olanak sağlayan yöntem…