Avrupa Birliği, Google’a 4.3 milyar euro ceza verdi! (Açıklama geldi)

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu, Android ekosistemindeki pazar hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google'a 4.3 milyar euro para cezası verdi. Google ise cezaya itiraz edeceğini belirtiyor.

18 Temmuz 2018
608 Görüntülenme

Bir süredir Google’ın Android ekosistemiyle birlikte akıllı telefon dünyasında tekelleşme yarattığı iddialarıyla ceza alabileceği ihtimali sıklıkla gündeme geliyordu. Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmede Google’ın Android ekosistemiyle birlikte yarattığı piyasa hakimiyetini kötüye kulandığı gerekçesiyle 4.3 milyar euro para cezası ödemesine karar verildi.

Avrupa Birliği tarafından verilen kararla birlikte Android işletim sistemi kullanıcı özgürlüklerini kısıtlayarak oluşan tekelleşme sonucunda Google’ın bu hakimiyeti kötüye kullandığı yönünde bir karar çıkarken ceza kararının hemen ardından Google açıklamada bulundu.

Google temyize gidiyor

Google’ın cezayı kabul edip etmeyeceği daha kararın verildiği ilk andan beri medyanın gündemindeyken, Google tarafından tarafımıza iletilen basın açıklamasında şirketin net bir şekilde cezaya itiraz edeceği belirtiliyor.

Google’ın Türkiye’deki basın mensuplarıyla paylaştığı basın açıklaması ise şu şekilde:

Avrupa Parlementosu tarafından 18 Temmuz 2018 günü (bugün) açıklanan Android hakkındaki karara ilişkin olarak Google tarafından yapılan açıklama aşağıdaki gibidir:

Google Açıklama

“Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz.

İlginizi çekebilir

Çin iPhone satışına yasak getirebilir
29 okunma
29 okunma

Çin iPhone satışına yasak getirebilir

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

Qualcomm, Çin’deki Fuzhou Mahkemesi’nin, Qualcomm’un iki patentli ürününün kullanıldığı iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8,…

Robot konusunun cılkının çıktığı an
61 okunma
61 okunma

Robot konusunun cılkının çıktığı an

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

Akınsoft, Konya'da insansı robotlar yapan bir firma. Servis yapan robotlar, akıllanan robotlar yaparak, bunları sattığını sıklıkla dile getirerek uzun zaman…

Ceplere ucuza küçük ve hızlı şarj
40 okunma
40 okunma

Ceplere ucuza küçük ve hızlı şarj

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

TP-Link, yepyeni iki powerbank modelini satışa sunacağını duyurdu. Yeni powerbank’lardan ilki 6000mAh pil kapasitesine sahip olan TL-PBB6000, kredi kartı büyüklüğünde…

%d blogcu bunu beğendi: