Avrupa Birliği, Google’a 4.3 milyar euro ceza verdi! (Açıklama geldi)

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu, Android ekosistemindeki pazar hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google'a 4.3 milyar euro para cezası verdi. Google ise cezaya itiraz edeceğini belirtiyor.

18 Temmuz 2018
644 Görüntülenme

Bir süredir Google’ın Android ekosistemiyle birlikte akıllı telefon dünyasında tekelleşme yarattığı iddialarıyla ceza alabileceği ihtimali sıklıkla gündeme geliyordu. Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmede Google’ın Android ekosistemiyle birlikte yarattığı piyasa hakimiyetini kötüye kulandığı gerekçesiyle 4.3 milyar euro para cezası ödemesine karar verildi.

Avrupa Birliği tarafından verilen kararla birlikte Android işletim sistemi kullanıcı özgürlüklerini kısıtlayarak oluşan tekelleşme sonucunda Google’ın bu hakimiyeti kötüye kullandığı yönünde bir karar çıkarken ceza kararının hemen ardından Google açıklamada bulundu.

Google temyize gidiyor

Google’ın cezayı kabul edip etmeyeceği daha kararın verildiği ilk andan beri medyanın gündemindeyken, Google tarafından tarafımıza iletilen basın açıklamasında şirketin net bir şekilde cezaya itiraz edeceği belirtiliyor.

Google’ın Türkiye’deki basın mensuplarıyla paylaştığı basın açıklaması ise şu şekilde:

Avrupa Parlementosu tarafından 18 Temmuz 2018 günü (bugün) açıklanan Android hakkındaki karara ilişkin olarak Google tarafından yapılan açıklama aşağıdaki gibidir:

Google Açıklama

“Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz.

İlginizi çekebilir

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı
77 okunma
77 okunma

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı

Onur Binay - 22 Şubat 2019

Mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden yayılan Momo’nun son olarak Arjantin'de 12 yaşındaki bir kızın ölümüne sebep olduğu iddia edilmişti. Momo'yla konuşan…

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir
71 okunma
71 okunma

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir

Onur Binay - 22 Şubat 2019

GeForce GTX 1660 ve GTX 1660 Ti söylentileri devam ederken, şimdi üçüncü bir Turing kartının gelecek ay geleceğine dair söylentiler…

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi
56 okunma
56 okunma

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi

Onur Binay - 22 Şubat 2019

WhatsApp 2.19.20 sürüm güncellemesiyle güvenliği bir adım arttırarak uygulamaya erişim izni için Face ID veya Touch ID kimlik doğrulama seçeneğini…

%d blogcu bunu beğendi: