Avrupa Birliği, Google’a 4.3 milyar euro ceza verdi! (Açıklama geldi)

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu, Android ekosistemindeki pazar hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google'a 4.3 milyar euro para cezası verdi. Google ise cezaya itiraz edeceğini belirtiyor.

18 Temmuz 2018
578 Görüntülenme

Bir süredir Google’ın Android ekosistemiyle birlikte akıllı telefon dünyasında tekelleşme yarattığı iddialarıyla ceza alabileceği ihtimali sıklıkla gündeme geliyordu. Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmede Google’ın Android ekosistemiyle birlikte yarattığı piyasa hakimiyetini kötüye kulandığı gerekçesiyle 4.3 milyar euro para cezası ödemesine karar verildi.

Avrupa Birliği tarafından verilen kararla birlikte Android işletim sistemi kullanıcı özgürlüklerini kısıtlayarak oluşan tekelleşme sonucunda Google’ın bu hakimiyeti kötüye kullandığı yönünde bir karar çıkarken ceza kararının hemen ardından Google açıklamada bulundu.

Google temyize gidiyor

Google’ın cezayı kabul edip etmeyeceği daha kararın verildiği ilk andan beri medyanın gündemindeyken, Google tarafından tarafımıza iletilen basın açıklamasında şirketin net bir şekilde cezaya itiraz edeceği belirtiliyor.

Google’ın Türkiye’deki basın mensuplarıyla paylaştığı basın açıklaması ise şu şekilde:

Avrupa Parlementosu tarafından 18 Temmuz 2018 günü (bugün) açıklanan Android hakkındaki karara ilişkin olarak Google tarafından yapılan açıklama aşağıdaki gibidir:

Google Açıklama

“Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz.

İlginizi çekebilir

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı
Mobil
57 okunma
Mobil
57 okunma

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı

Mert Yamak - 18 Ekim 2018

Akıllı telefon pazarında sahibi olduğu Motorola markasının da desteğiyle önemli bir atılım gerçekleştiren ancak son dönemlerde sessiz kalan Lenovo, yeni…

Boston Dynamics’in robotu Atlas yeni yetenekler kazandı
İnsansız & Otonom Araçlar
66 okunma
İnsansız & Otonom Araçlar
66 okunma

Boston Dynamics’in robotu Atlas yeni yetenekler kazandı

Cemil Eren Mutluay - 17 Ekim 2018

Daha önce ürettiği robotlar WildCat ve Spot ile dikkatleri üzerine çeken Boston Dynamics, uzun süredir üstünde çalıştığı Atlas’ın yeni videosunu…

Oyunculara özel Huawei Mate 20X tanıtıldı!
Genel
197 okunma
Genel
197 okunma

Oyunculara özel Huawei Mate 20X tanıtıldı!

Mert Yamak - 16 Ekim 2018

Huawei, Londra'da düzenlediği özel basın etkinliğinde Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro modellerinin yanı sıra oyunculara özel Mate 20…