Avrupa Birliği, Google’a 4.3 milyar euro ceza verdi! (Açıklama geldi)

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu, Android ekosistemindeki pazar hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google'a 4.3 milyar euro para cezası verdi. Google ise cezaya itiraz edeceğini belirtiyor.

18 Temmuz 2018
692 Görüntülenme

Bir süredir Google’ın Android ekosistemiyle birlikte akıllı telefon dünyasında tekelleşme yarattığı iddialarıyla ceza alabileceği ihtimali sıklıkla gündeme geliyordu. Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmede Google’ın Android ekosistemiyle birlikte yarattığı piyasa hakimiyetini kötüye kulandığı gerekçesiyle 4.3 milyar euro para cezası ödemesine karar verildi.

Avrupa Birliği tarafından verilen kararla birlikte Android işletim sistemi kullanıcı özgürlüklerini kısıtlayarak oluşan tekelleşme sonucunda Google’ın bu hakimiyeti kötüye kullandığı yönünde bir karar çıkarken ceza kararının hemen ardından Google açıklamada bulundu.

Google temyize gidiyor

Google’ın cezayı kabul edip etmeyeceği daha kararın verildiği ilk andan beri medyanın gündemindeyken, Google tarafından tarafımıza iletilen basın açıklamasında şirketin net bir şekilde cezaya itiraz edeceği belirtiliyor.

Google’ın Türkiye’deki basın mensuplarıyla paylaştığı basın açıklaması ise şu şekilde:

Avrupa Parlementosu tarafından 18 Temmuz 2018 günü (bugün) açıklanan Android hakkındaki karara ilişkin olarak Google tarafından yapılan açıklama aşağıdaki gibidir:

Google Açıklama

“Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz.

İlginizi çekebilir

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor
32 okunma
32 okunma

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Bu işlemden faydalanmak için Rixty ve Game Sultan servislerini kullanan oyuncular hesaplarını Razer Gold'a yükseltmesi gerekiyor. Bakiyelerini transfer eden oyuncular…

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme
50 okunma
50 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye özellikler sunmayı hedefliyor. Bu modeller, Huawei P30 Pro modelinde gördüğümüz Kirin 980…

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?
46 okunma
46 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?

Onur Binay - 21 Mayıs 2019

Honor, Londra’da düzenlediği etkinlikte Honor 20 ve Honor 20 Pro modellerini tanıttı. Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye…

%d blogcu bunu beğendi: