Asus bilgisayarlarda kötü amaçlı yazılım tespit edildi

Kasperksy Lab, Asus'un ürettiği bilgisayarlarda otomatik güncelleme hizmeti aracılığıyla yayılan bir virüs tespit edildiğini duyurdu.

27 Mart 2019
586 Görüntülenme

Kasperksy Lab’dan yapılan açıklamada, Rus şirketin ürettiği antivirüs yazılımını kullanan 57 bin Asus marka bilgisayarda, sisteme dışardan sızılabilmesini sağlayan ve ‘arka kapı’ olarak adlandırılan özel güvenlik boşlukları yaratan kötü amaçlı bir yazılım tespit edildiği belirtildi.

‘Tedarik zinciri saldırısı’ olarak bilinen bir yöntemle çok sayıda kullanıcıyı etkileyen bu yeni gelişmiş kalıcı tehditten (APT) etkilenen bilgisayarların yüzde 50’sinin Rusya, Almanya ve Fransa’daki kullanıcılara ait olduğunu ifade eden Kasperksy Lab uzmanları, virüsün dünya genelinde 1 milyon bilgisayarı etkilediğini tahmin ediyor.

Şirket, ShadowHammer Operasyonu olarak adlandırdığı virüs saldırısının ardındaki tehdit grubunun Haziran-Kasım 2018’de bir arka kapı aracılığıyla Asus Live Update kullanıcılarını hedef aldığını vurguladı.

Antivirüs şirketi Symantec de kendi yazılımlarını kullanan 13 bin ASUS bilgisayarın virüsten etkilendiğini bildirdi.

Asus konu hakkında gerekli önlemleri aldığını kaydetti. Herhangi bir kötü niyetli kullanımı önleyecek birden fazla güvenlik doğrulama mekanizmasının ve genişletilmiş uçtan uca şifreleme mekanizmasının da bu tedbirler arasında olduğu belirtildi.

İlginizi çekebilir

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor
28 okunma
28 okunma

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Bu işlemden faydalanmak için Rixty ve Game Sultan servislerini kullanan oyuncular hesaplarını Razer Gold'a yükseltmesi gerekiyor. Bakiyelerini transfer eden oyuncular…

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme
44 okunma
44 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye özellikler sunmayı hedefliyor. Bu modeller, Huawei P30 Pro modelinde gördüğümüz Kirin 980…

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?
42 okunma
42 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?

Onur Binay - 21 Mayıs 2019

Honor, Londra’da düzenlediği etkinlikte Honor 20 ve Honor 20 Pro modellerini tanıttı. Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye…

%d blogcu bunu beğendi: