Kasperksy Lab’dan yapılan açıklamada, Rus şirketin ürettiği antivirüs yazılımını kullanan 57 bin Asus marka bilgisayarda, sisteme dışardan sızılabilmesini sağlayan ve ‘arka kapı’ olarak adlandırılan özel güvenlik boşlukları yaratan kötü amaçlı bir yazılım tespit edildiği belirtildi.

‘Tedarik zinciri saldırısı’ olarak bilinen bir yöntemle çok sayıda kullanıcıyı etkileyen bu yeni gelişmiş kalıcı tehditten (APT) etkilenen bilgisayarların yüzde 50’sinin Rusya, Almanya ve Fransa’daki kullanıcılara ait olduğunu ifade eden Kasperksy Lab uzmanları, virüsün dünya genelinde 1 milyon bilgisayarı etkilediğini tahmin ediyor.

Şirket, ShadowHammer Operasyonu olarak adlandırdığı virüs saldırısının ardındaki tehdit grubunun Haziran-Kasım 2018’de bir arka kapı aracılığıyla Asus Live Update kullanıcılarını hedef aldığını vurguladı.

Antivirüs şirketi Symantec de kendi yazılımlarını kullanan 13 bin ASUS bilgisayarın virüsten etkilendiğini bildirdi.

Asus konu hakkında gerekli önlemleri aldığını kaydetti. Herhangi bir kötü niyetli kullanımı önleyecek birden fazla güvenlik doğrulama mekanizmasının ve genişletilmiş uçtan uca şifreleme mekanizmasının da bu tedbirler arasında olduğu belirtildi.

Paylaş