Aston Martin DB11 AMG Motoruyla Geliyor

3 Temmuz 2017
87 Görüntülenme

Ünlü lüks otomobil üreticisi Aston Martin, yeni turbo beslemeli V8 motorlu DB11 modelini satışa sundu. Aslında bu arabanın en çok dikkat çeken yönü AMG motor kullanması. Bilindiği gibi Daimler AG, hem Aston Martin, hem de Mercedes’in ortaklarından ve Alman devi, 2013 yılında Aston Martin’in yüzde 5’lik hissesini almıştı.

AMG Motorlu Aston Martin DB11

Kaputun altında AMG’nin üst düzey 4 litrelik çift turbolu V8 motoru yer alırken, bu teknoloji şimdiye kadar çeşitli Mercedes AMG otomobillerde de kullanılmıştı. Yeni Aston Martin DB11 modelinde ise farklı bir hava girişine, egzos sistemine ve kartere sahip. Aston Martin mühendisleri, araca daha farklı bir karakter sağlamak için motor yönetim sistemini baştan tasarladılar.

503 beygirlik bu Aston Martin modelinde 675Nm gücünde tork bulunuyor. V12 motorlu DB11’e göre 97 beygir daha az olmasına rağmen, yeni V8 modeli hız konusunda onun pek altında kalmıyor. Araç, sadece 4 saniye içinden 0’dan 100km hıza erişebiliyor.

Saatte 300 km hıza erişebilen yeni AMG motorlu Aston Martin DB11, tabii ki doğa dostu bir araç değil ama küçültülen motoru daha verimli çalışıyor ve kilometre başına 230gr karbondioksit salgılıyor. Yeni motor yatakları sayesinde ufak motoru daha alt kısımda kalırken, aynı zamanda ciddi derecede daha hafif. Orijinal DB11’e göre 115kg hafif olan AMG motorlu Aston Martin’in süspansiyon sistemi ve çekiş kontrolü ayarları baştan tasarlandı.

Aston Martin firması da V8 motorlu DB11’in, daha güçlü bir model olan V12’ye göre daha keskin ve atik sürüş deneyimi sunduğunu söylüyor. Görsel olarak ise iki araç arasında fazla fark yok ve sadece tekerleklerde değişim gözlemleniyor. İç tasarım ise neredeyse bire bir birbirinin aynısı diyebiliriz.

Aston Martin AMG V8 DB11’in fiyatları yurt dışında 144,900 Euro’dan başlarken, V12 olan sürüme göre 13 bin Euro daha ucuz olduğunu hatırlatalım.

İlginizi çekebilir

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti
Sektörel
204 okunma
Sektörel
204 okunma

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

Samsung denildiğinde sektörün yanı sıra son kullanıcının da aklına gelen isimlerden, Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı…

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı
Sosyal Medya
93 okunma
Sosyal Medya
93 okunma

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

acebook'un kullanıcı verilerini "seçilmiş" şirketlerle paylaştığı bildirildi. Facebook'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcı bilgilerinin RBC Capital Markets ve Nissan Motor…

Üç kameralı iPhone modeli daha ileri bir tarihte gelecek
Mobil
92 okunma
Mobil
92 okunma

Üç kameralı iPhone modeli daha ileri bir tarihte gelecek

Haber Merkezi - 19 Haziran 2018

Apple'ın 2019 yılında 3 arka kameraya sahip en az bir iPhone modeli piyasaya sürebileceğini sizlere aktarmıştık. Ancak Apple’ın lens sağlayıcı…

Yorum yap