Otonom duyusal meridyen tepkisinin kısası olan ASMR, dokunma, fısıldama gibi yumuşak seslerin dinleyicide gevşeme etkisiyle yarattığı olgu veya tetikleme olarak tanımlanabilir.

Yaklaşık 45 milyon ASMR videosuna ev sahipliği yapan YouTube’ta bir alt kültür oldu. Rapçi Cardi B, kendi ASMR videosuyla harekete geçti.

Alt kültürün başka bir tarafı daha var. 5 yaşından küçük çocuklar kendi ASMR videolarını çekerek, bundan iyi para kazanıyorlar. Wired, 13 yaşında ve 1.3 milyon aboneye sahip Life with MaK kanalının sahibi Makenna Kelly ile konuştu

En çok izlenen videolarının bazılarında Makenna erişte yiyor veya makyaj fırçalarını mikrofon üzerinden kaydırıyor.

YouTube istatistik izleme hizmeti SocialBlade, kanalın, bir günde yaklaşık 1.000 dolar tutarında reklam geliri elde edebileceğini tahmin ediyor . Bu da onu ASMR alanındaki 2.2 milyon aboneye sahip en büyük isim olan Taylor Darling ile aynı seviyeye getiriyor. ASMR Darling, günümüzde yaklaşık 1000 dolar kazanıyor.

ASMR nedir?

ASMR’nin Türkçe karşılığının anlamı en basit ifade ile “iç gıdıklanması” olarak tanımlanabilir. Doktorlar tarafından yapılan bilimsel tanımlaması ise “sürüngen beyin durumu” olarak ifade edilmektedir. ASMR olgusu beyinin duyduğu bazı seslerin (düşük desibel gücüne sahip sesler) beyinde uyandırdığı işitme temeline dayanan bir histir.

Paylaş