Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences araştırmacıları, insan gözünden daha iyi çalışan elektronik lens geliştirdi.

Yeni bir atılım, kameralar, gözlükler ve teleskoplar da dahil olmak üzere, bugün kullanılmakta olan hemen hemen her optik cihazın tasarımında devrim yaratabilir.

Bir araştırma ekibi, insan gözü gibi çok işlev gören yeni bir lens geliştirdi. Bir elastomer kas sayesinde sadece gerçek zamanlı olarak odaklanabilen bir cihaz değil, aynı zamanda geleneksel bir küresel lensin hiçbir kısmını da barındırmıyor. İnsan gözünün yapamadığı bazı şeyleri yapabiliyor.

Bu yeni yapay gözün kullandığı düz lens tasarımına metalens deniyor. Işığa odaklanmak için küçük nano yapılar kullanıyor. Bu şekilde, görünür ışık spektrumunun tamamını tek bir noktaya odaklayabiliyor. Buna karşılık, geleneksel lensler aynı başarıyı elde etmek için birden fazla eleman kullanıyor, bu yüzden bu kadar hantal oluyorlar.

Bu son buluştan önce, SEAS ekibi sadece “bir parıltı büyüklüğü” olan metaller üretebileceklerini söylüyor. Aksine, en son buluşları çapı yaklaşık bir santimetre daha büyük. Bu durum teknolojinin bir dizi modern uygulamada kullanılmasını mümkün gale getiriyor. Örneğin fotoğraf makinelerinde, bir lensin bir sensörü kaplayacak kadar büyük olması gerekir ve böylece vinyet oluşmaz.

Tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi bunun tüketici cihazlarına girmesi yıllar alacak. Ancak, potansiyeli olduğu belli. Metalensler daha küçük bilgisayar çipleriyle birleştirildiğinde ise teknolojinin ortalama tüketiciye hitap ettiği alanlarda boyut ve rahatlık anlamında avantaj sağlayacak.

Paylaş