Apple kısmi körlük için AR uygulaması geliştirmek için patent aldı. Apple’ın USPTO’da yayımlanan yeni AR patenti, görme zayıflığı olan insanlara yardım etmeyi amaçlıyor.

Apple kısmi körlüğü olan kullanıcıların daha iyi görmelerine yardımcı olmak için önemli bir AR özelliği üzerinde çalışıyor.

Birçok görme bozukluğu türü, kişinin görüş alanında kısmi körlüğe veya tıkanmaya neden olur. Bu insanlar vizyonlarının bir bölümünü engelleyen kör noktalar geliştirebilirler. Örneğin diyabet gibi hastalıklar nedeniyle görme zayıflığı olan insanlar da bu var. Apple’ın USPTO’da yayımlanan yeni AR patenti, bu tür insanlara görüntüleri kendi görüşlerine göre yansıtarak görme engelli yardım etmeyi amaçlıyor.

Apple’ın patenti, kişiyi görüş alanına çekmek için bir kamera veya görüntü sensörü kullanıyor. Daha sonra, görüş hattındaki engellenen kısmı belirleyip kullanıcıya tam bir görüntü vermek için görüntüleri çözüyor. Çözgü miktarı kişinin görme bozukluğuna bağlı. Örneğin, bir kullanıcı görüşü zayıfsa cihaz gerçek dünyayı daha iyi görebilmesi için görüntüyü kendi görüş alanı içinde büyütebilir. Ayrıca, patent, kullanıcının etrafına bakarken bile çözgü teknolojisinin konuyla ilgili kalmasını sağlayacak olan göz takibinden bahsediyor.

Patentte, Apple bu teknolojinin nasıl çalıştığını göstermek için akıllı telefon gibi bir cihaz kullanmıyor. Bununla birlikte, Apple’ın üzerinde çalıştığı söylenen teknoloji, akıllı gözlük gibi diğer cihazlara uygulanabilir. Böylece, bu teknoloji önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya sürüldüğü zaman Apple’ın söylentili AR gözlüklerine dahil edilebilir.

Paylaş