Uzun süredir Apple’ın Siri ile entegre çalışan yeni bir akıllı ev asistanı duyuracağı konuşuluyordu. Apple, tam olarak ‘akıllı ev asistanı’ başlığıyla olmasa da genel Siri komutlarını kullanabildiğiniz ve akıllı evlerinizle entegre edebildiğiniz yeni akıllı ev hoparlörü HomePod’u duyurdu.

Apple’ın yeni tanıttığı HomePod, Siri sayesinde ‘Hatırlatıcı Kur’, ‘Hava durumunu göster’ gibi birçok komuta yanıt verirken aynı zamanda Apple Music bağlantısı sayesinde ‘Biraz müzik çal’, ‘Diğer şarkıya geç’, ‘Metallica’dan bir şeyler oynat’ gibi komutları da dinleyerek herhangi bir kontrole ihtiyaç duymadan müziği yönetmenizi sağlıyor. Ayrıca akıllı ev bağlantısı sayesinde klima kontrolü ve ışıkları açıp kapatma gibi fonksiyonları da bu cihazla birlikte yönetebiliyorsunuz. Elbette tüm bu komutlar şimdilik İngilizce ve birkaç dili desteklerken HomePod’ta Türkçe desteği olup olmadığı bilinmiyor.

Apple A8 yongasından gücünü alan HomePod, bu güçlü yongası sayesinde bulunduğu odayı otomatik olarak tarıyor ve sesin en odaya en iyi yayılacağı şekilde sesi veriyor. Öte yandan sade bir tasarıma sahip olan HomePod, Siri ile iletişime geçtiğinizde üzerinde bir ışık gösteriyor.

Türkiye’ye gelecek mi?

WWDC 2017’de tanıtılan tüm ürünler Apple Türkiye sayfasında listelenirken ne yazık ki HomePod’u Apple’ın ülkemizdeki sitesinde göremedik. Bu nedenle de yakın zamanda HomePod’un Türkiye’ye geleceğini söylemek zor ancak cihazı yurt dışından almayı planlayanlar için Apple HomePod, ABD’de 349 dolardan satışa sunulacak.

Paylaş