Sadece birkaç yıl sonra tüm dünya genelinde yaygın olarak kullanmaya başlanacak olan sürücüsüz ve otonom araçlarla ilgili teknolojik gelişmeler devam ederken yeni nesil otomobil dünyasının lideri Tesla ile Apple arasında ilginç bir rekabet yaşanıyor. Üstelik Apple’ın bugüne dek sürücüsüz ve elektrikli otomobillerle ilgili somut bir adım atmaması, bu rekabeti daha da akıl almaz hale getiriyor.

Son paylaşılan haberlere göre sadece bu yıl 40’tan fazla Tesla çalışanını kendi bünyesine transfer eden Apple, aynı zamanda daha önce Apple’dan Tesla’ya transfer olan deneyimli mühendisi Doug Field‘ı da yeniden bünyesine kattı. Beş yıldır Tesla’da görev yaparak Tesla Model 3’ün geliştirmesine önemli katkılarda bulunan Field, daha önce Mac Donanımlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak Apple’da görev yapıyordu.

Apple sürücüsüz ve elektrikli otomobiller alanında ne yapıyor?

Apple’ın tamamen sürücüsüz ve elektrikli otomobillerle ilgili çalışmalar yürüttüğü sır gibi saklansa da geçtiğimiz yıllarda şirketin Project Titan olarak kodlandırdığı elektrikli otomobil projesi üzerine çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Project Titan kod adlı projeyle birlikte Apple’ın kendi içinde hem sürücüsüz hem de elektrikli otomobillerle ilgili çalışmalar yürüttüğü bilinse de henüz şirketin otomobil projesiyle ilgili somut en ufak bir bilgi bulunmuyor.

*Haber görseli konsept olarak hazırlanmıştır. Apple ile ilişkisi yoktur.

Paylaş