Teknoloji ilerledikçe şirketler arasındaki rekabet kızışıyor. Patent ihlalleri, tazminatlar, davalar bitmek tükenmek bilmiyor. Ancak bir gerçek var ki konu dava olunca akla gelen ilk teknoloji şirketi Apple. Teknoloji devi bu kez de iPhone’ların çiplerini üreten Qualcomm şirketine yüklü bir tazminat davası açtı. Apple’ın açıklamasına göre Qualcomm, sahip olduğu patentler için Apple’dan diğer şirketlere göre 5 kat fazla telif alıyor. Bunun piyasada bir haksız rekabete yol açtığını savunan Apple konuyu mahkemeye taşıdı. Apple’ın Qualcomm’dan istediği tazminat ise tam 1 milyar dolar.

Bu Aldığı İlk Tazminat Cezası Değil

Cep telefonlarının, operatörlerin servis sağlayıcılarına bağlanarak sinyal alışverişinde bulunmasını sağlayan çipleri üreten Qualcomm bu alanda piyasanın açık ara lideri. ABD Federal Ticaret Komisyonu, geçtiğimiz hafta Qualcomm şirketini tekelcilikle suçlamış ve bu tarz faaliyetlerini durdurması için dava açmıştı. Keza Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu da Qualcomm’un tekelcilik karşıtı yasaları ihlal ettiği gerekçesi ile şirkete 850 milyon dolar tazminat cezası vermişti.

Tekel Olmakta Kararlı

Cep telefonu şirketlerine ağır patent ücretleri çıkaran Qualcomm’un, şartlarını kabul etmeyen şirketleri ise çip tedarik etmemekle tehdit ettiği iddia ediliyor. Ayrıca diğet tedarikçi şirketler ile Cep telefonu firmalarının anlaşmalarını da engellediği söyleniyor.

İddiaları Kabul Etmiyor

Qualcomm ise bu iddiaları kesinlikle reddediyor ve verilen tazminat cezalarını ödememekte kararlı. Son yaptığı açıklamada 850 milyon dolarlık tazminat cezasının haksız olduğunu ve konuyu Güney Kore Yüksek Mahkemesine taşıyacaklarını duyurdu.

Paylaş