Bildiğiniz gibi Google, kısa bir süre içinde yeni üst seviye telefonları Google Pixel 2 ve Google Pixel 2 XL’ı tanıtmaya hazırlanıyor ancak şirket, şimdiki modellerinin yanı sıra gelecekte izleyeceği yol haritasını da çizmeye başlamış durumda.

Ortaya çıkan son bilgilere göre önümüzdeki aylarda Google Pixel 2 ailesini tanıtacak olan Google, bu modellerinde tasarım anlamında rakiplerinin belirlediği ince ekran çerçevelerine sahip yeni nesil tasarım standartlarını yakalayacak ve daha sonra kendi donanım teknolojilerine ağırlık verecek. Bu noktada kendi işlemcisini tasarlamaya önem vereceği konuşulan Google geçtiğimiz günlerde Apple’da 8 yıl boyunca işlemci tasarımcısı olarak çalışan Manu Gulati’yi ekibine dahil etti. Gulati, Google’da ‘Baş İşlemci Tasarımcısı’ olarak çalışacak.

Apple’ın yanı sıra daha önce AMD gibi işlemci devlerinde de önemli bir deneyime sahip olan Gulati’nin buradaki bilgi birikimiyle birlikte Google’ın kendi işlemcisinin tasarlanmasında önemli rol oynayacağı ve önümüzdeki yıl gelecek Google Pixel 3 modelinin tamamen Google’ın kendi ürettiği güçlü donanımına odaklanacağı analistler tarafından belirtiliyor.

Elbette Google, tıpkı Apple gibi kendi işlemcisini tasarlayacak olsa da işlemcilerin üretimi konusunda Samsung ve TSMC gibi güçlü işlemci üreticileriyle anlaşmaya varmak zorunda kalacak. Google’ın bu alandaki gidişatını hep birlikte göreceğiz.

Paylaş