Başsavcı Letitia James ve Vali Andrew M. Cuomo, Apple hakkında tüketicileri FaceTime hatası konusunda uyarmama ve konuyu ele alma açısından yavaş oldukları gerekesiyle soruşturma başlattı.

Hata, kullanıcıların aramayı kabul etmeden veya reddetmeden önce bile, aradıkları kişinin cihazından ses ve video almalarına izin veritor.

James , “New Yorklular özel iletişimleri ve gizlilik hakları arasında seçim yapmak zorunda kalmamalı. Bu FaceTime ihlali, Apple’a ve ürünlerine yıllar boyunca güven duymuş olan milyonlarca New York’lunun güvenliği ve mahremiyeti için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Ofisim, Apple’ın duruma yanıtı üzerine kapsamlı bir soruşturma yürütecek ve şirketin eylemlerini New York Eyaleti tarafından belirlenen yasalarla ilgili olarak değerlendirecek. Tüketicilerin daima korunmasını sağlamak için elimizdeki her aracı kullanmalıyız.” dedi.

Vali Cuomo, “New Yorklular, telefonlarının güvenli olduğunu ve onlara karşı kullanılamayacağını bilmeyi hak ediyor. İşletmelerin New York tüketici koruma yasalarına uyduğunu doğrulamak ve bu tür gizlilik ihlallerinin bir daha yaşanmamasına yardımcı olmak için gerçeklerin tam olarak incelenmesine ihtiyacımız var.” dedi.

Paylaş