Apple, WatchOS 5.2 güncellemesini yavaş yavaş tüm kullanıcılara yaymaya başladı. Bu Hong Kong ve 19 Avrupa ülkesi için diğerlerinden daha büyük bir güncelleme. Cihazın EKG uygulaması ve düzensiz kalp atışı algılama özellikleri, Hong Kong, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, Romanya, İspanya, İsveç, İngiltere ve İsviçre’deki kullanıcılara sunulacak.

Apple’ın EKG uygulaması, ilk olarak Aralık ayında ABD’de kullanılabilir hale geldi. Kullanıcılar, yalnızca uygulamayı başlatıp cihazın Dijital Crown tuşuna dokunarak, EKG’lerini çekebiliyor. Bu, kullanıcının kalbine elektriksel bir sinyal gönderiyor ve ritimlerinin normal olup olmadığını veya atriyal fibrilasyon (AFib) adı verilen düzensiz kalp atışları yaşayıp yaşamadıklarını söyleyebiliyor.
Özellik, arka planda kullanıcıların kalp ritmini izleme ve kalp yetmezliği veya felce yol açabilecek AFib düzensizliklerini tespit ederse kullanıcıları uyarma gücüne sahip.

Apple, 400.000 gönüllü içeren Stanford araştırmacıları tarafından yapılan kapsamlı testlerden sonra bu özelliği yayınladı. Apple Watch 65 dakika boyunca en az 5 kere anormal kalp ritmi algılarsa uyarı verecek şekilde optimize edilmiş.

Paylaş