Apple, abonelikli haber servisi Apple News Plus’ı sonunda duyurdu ve gizliliğe önem veriyor. Aylık ücreti 9,99 dolar olan servis The New Yorker, The Atlantic ve Sports Illustrated da dahil olmak üzere 300’den fazla dergiye de erişim imkanı veriyor.

Apple, kendisini gizlilik konusuna önem veren Google gibi rakiplerden ayırmaya çalıştı. Bu yeni haber servisi için de geçerli.

Apple, kullanıcıların okuduğunu izlemeyeceğini söylüyor. Şirketin CEO’su Tim Cook, “Reklamcıların sizi izlemesine izin vermeyeceğiz. Apple News üzerinden okuduğunuz şeyler internette sizi takip etmeyecek” dedi.

Apple, News Plus servisinin dergi gruplarını kullanıcıların cihazlarına toplu olarak indireceğini ve ardından cihaz içi sistemleri kullanarak yeni dergi ve makale kullanıcılarını tahmin etmeye ve tavsiye etmeye çalışacağını söyledi.

Bununla birlikte, Apple News Plus, Apple’ın yayıncılardan elde edilen tüm gelirlerin % 50’sini talep edecek. Apple, App Store’daki uygulamalarda yaptığı yüzde 30’luk kesinti ile tüketicilerle davalık da olmuştu.

Paylaş