Apple, Apple Haritalar’a sokak görünümü tarzı özelliği ekleyerek haritadaki bir noktaya dokunmanıza ve aslında o konumdakilerin 360 derecelik fotoğrafına bakmanıza olanak tanıyor. Bu özellik iOS 13’le gelecek ama ne kadar yaygın olacağı belli değil.

Bu özellik, Apple’ın son yıllarda topladığı yeni harita verilerine dayanıyor. Şirket, yolları haritalamak ve görüntü toplamak için Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer bazı ülkelerde araba kullanıyor. Bu, Apple’ın haritalarını oluşturmak için kullanılan verileri tamamen elden geçirmeye başlamasına izin verdi ve böyle bir özellik için görüntü sağladı.

Apple, güncellenmiş haritalarının ABD genelinde ve yıl sonuna kadar “diğer” ülkelerde seçilebileceğini söyledi. Muhtemelen aynı verilere dayanacakları için bu özellik o sırada tüm konumlar için etkinleştirilecek.

Apple, yıllardır Apple Haritalar’ı ilk versiyonunun özensiz tanıtımından kurtarmaya çalışıyor. Haritalarını sıfırdan yeniden oluşturmak, uygulamayı Google’ın daha iyi haritalar uygulamasıyla aynı seviyeye getirmek önünde uzun bir yol var gibi görünüyor. Ancak sokak görünümü benzeri bir deneyim sağlamak, onu Google’a daha da yakınlaştıracak. Apple, yapmış olduğu demoda kendi özelliğinin Google’ınkinden daha akıcı ve zengin göründüğünü gösterdi.

Paylaş