2001’de tanıtıldığında büyük etki yaratan iPod, bu hafta 15’inci yılına girdi.

IOS işletim sistemi dahil birçok şeyi borçlu olduğumuz iPod’ların tarihi gelişimi şöyle oldu;

iPod
iPod Nano, iPod Touch, iPhone, iPad gibi mobil ürünlerin atası olan iPod, yeni bir dönemi başlattı.

1

 

iPod Classic, 2003
Üçüncü nesil iPod Classic’te klasik tekerlek tasarımına eklenen dört tuş önceki nesillerin aksine beğenilmemişti. Bu tepki Apple’ın bu tuşları başka hiçbir iPod’da kullanmamasıyla sonuçlandı.

9

 

iPod Mini, 2004
Orijinal iPod’un minimalize olması ile ortaya çıkan iPod mini renk seçeneği sunulan ilk iPod serisi oldu.

2

 

iPod Shuffle, 2005
Şarkıları sadece karışık olarak çalan ilk nesil iPod Shuffle, boyna asılmak için tasarlanmış ve dönen tekerleğin yerini tuşlara bırakmıştı.

7

 

iPod Video, 2005
iPod’dan video izlemek 2005 için çok önemli bir olaydı. 80GB’lık kapasitesiyle iPod Video ağzımızı açık bırakmıştı.

4

 

iPod Nano, 2006
Orijinal iPod Nano’nun 1GB’lık hafızası ve kolayca çizilen kasasının ardından piyasaya sürülen ikinci nesilde hem kasa düzeltilmiş hem de hafıza iki katına çıkarılmıştı.

5

 

iPod Nano, 2007
Minimalize edilmiş bir iPod Video’ya benzeyen üçüncü nesil iPod Nano, ekran için değişitirilen tasarım ve daha küçük kontrol tekerleğinden dolayı tepki topladı.

10

 

iPod Touch, 2007
iPhone sonrası dönemde serinin ilk üyesi olan iPod Touch, orijinal iPhone’un daha ince versiyonuydu. Daha sonra App Store’un eklenmesiyle mobil oyun cihazı olarak sıkça kullanıldı.

3

 

iPod Shuffle, 2009
Üzerinde herhangi bir tuş bulunmayan üçüncü nesil iPod Shuffle’ın kontrolleri kulaklık üzerindeki tuşlarla sağlanıyordu. Önceki nesillere göre çok daha şık olan cihaz markanın önemli deneylerinden biriydi.

8

iPod Nano, 2010
İkonik tekerleğin yerini dokunmatik ekranın aldığı altıncı nesil iPod Nano, üçüncü parti kayış üreticileri sayesinde Apple Watch’un da atası haline geldi. Tasarımdaki köklü değişiklikler büyük tepki çekse de cihaz marka tarihinde önemli bir yere oturmayı başardı.

6

 

iPod Touch, 2012
iPhone 5’in tasarımına uygun olması için yeniden tasarlanan iPod Touch, ince tasarımından dolayı kamera çıkıntısına sahipti. Fakat özellikleriyle artık sadece bir müzik çalar değil multimedya aracı haline gelmişti.

11

 

iPod Touch, 2015
iPhone 6’nın etkisiyle iyice incelen altıncı nesil iPod Touch, oyun için de daha güçlü donanımlarla satışa sunuldu.

12

 

Paylaş