Şirketin yarı iletken iş biriminin başkanı Young Liu, üretim kapasitesinin yüzde 25’inin Çin dışında olduğunu ve bunun da Apple’a ABD pazarındaki ihtiyaçlarını karşılaması için yeterli olacağını söyledi.

Çin, Apple’ın işinde, iPhone ve iPad’ler için önemli bir alan. Bir Foxconn yöneticisi Apple’dan gelen talebi karşılamaya yetecek kapasitelerinin olduğunu belirtti.

Foxconn olarak da bilinen Hon Hai, Apple’ın en önemli imalat ortağı. ABD-Çin ticaret hacminin tahmin edilemez hale gelmesi durumunda Apple’ı tam olarak destekleyebilir.

Haziran ayının sona ermesiyle birlikte Çin’den gelen ürünlere ABD’ye girişte uygulanan gümrük vergisi oranı yüzde 25’e yükselecek. Yeni vergi oranı, Çin’den ABD’ye gelen telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi cihazların toplam satış fiyatlarını etkileyecek.

Apple’ın yeni gümrük vergisini fiyatlara yansıtması durumunda ise ABD’deki iPhone fiyatlarının yüzde 9 ila 16 arasında zamlanabileceği söylendi. Bu da talepte yüzde 10 ila 40 arasında bir düşüşe yol açabilir.

Paylaş