Apple neden iPhone XR modelini daha geç satışa sunacak?

Loup Ventures analisti Gene Munster'a göre Apple, iPhone Xs ve iPhone Xs Max satışlarının etkilenmemesi için iPhone XR'ı daha geç satışa sunuyor.

22 Eylül 2018
653 Görüntülenme

Hatırlayacağınız üzere Apple, geçtiğimiz hafta Steve Jobs Theatre’da düzenlediği etkinlikle birlikte üç yeni iPhone modeli iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR’ı duyurmuştu. Üç model arasında iPhone XR, iPhone Xs modelleriyle yakın teknik özellikler taşımasına rağmen daha uygun fiyat etiketiyle dikkat çekiyordu.

Apple, iPhone Xs ve iPhone Xs Max modellerini lansmandan sadece kısa bir süre sonra ABD ve çeşitli ülkelerde satışa sunmasına rağmen uygun fiyatlı iPhone XR modeli için 26 Ekim 2018 tarihini işaret etti. Peki Apple, neden iPhone XR modelini daha geç satışa sunuyor?

Apple, iPhone Xs satışlarını etkilemek istemiyor

Daha önce paylaşılan raporlarda Apple’ın iPhone XR modelinde yer verdiği LCD ekranın üretiminde aksaklıklar yaşadığı ve üretim sürecinin uzun olması nedeniyle iPhone XR modelini geç satışa sunacağı belirtilmişti. Şimdi ise Loup Ventures analisti Gene Munster, Apple’ın iPhone Xs ve iPhone Xs Max satışlarını etkilememesi için iPhone XR çıkış tarihini ötelediğini belirtiyor.

Munster’ın paylaştığı bilgilere göre iPhone XR modeli her ne kadar iPhone Xs ailesine göre düşük teknik özelliklere sahip bir model olsa da Apple’a iPhone Xs ailesiyle yakın bir fiyata mal oluyor. Apple’ın kendi ürünlerine kıyasla en gözde fiyat – performans ürünü olarak nitelendirilen iPhone XR, ayrıca kamera yetenekleri ve teknik donanımıyla üst seviye iPhone Xs ailesinden pek de aşağı kalmıyor.

Hal böyle olunca Gene Munster’a göre Apple, kullanıcıların iPhone Xs modeli yerine bu yıl iPhone XR’ı tercih edebileceğini ancak Apple’ın iPhone’lardaki başlangıç satış oranlarını dağıtmak istemediğini bu nedenle de daha fazla kâr elde ettiği iPhone Xs ailesini satmak istediğini belirtiyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve onlarca farklı ülkede satışta olan iPhone Xs ailesi, çok yakında 50’ye yakın ülkede tüketicilerle buluşacak. Türkiye, ne yazık ki hem iPhone Xs ailesi hem de iPhone XR için satışa sunulacak birinci parti ülkeler listesinde yer almıyor.

İlginizi çekebilir:

İlginizi çekebilir

Çin iPhone satışına yasak getirebilir
29 okunma
29 okunma

Çin iPhone satışına yasak getirebilir

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

Qualcomm, Çin’deki Fuzhou Mahkemesi’nin, Qualcomm’un iki patentli ürününün kullanıldığı iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8,…

Robot konusunun cılkının çıktığı an
61 okunma
61 okunma

Robot konusunun cılkının çıktığı an

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

Akınsoft, Konya'da insansı robotlar yapan bir firma. Servis yapan robotlar, akıllanan robotlar yaparak, bunları sattığını sıklıkla dile getirerek uzun zaman…

Ceplere ucuza küçük ve hızlı şarj
41 okunma
41 okunma

Ceplere ucuza küçük ve hızlı şarj

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

TP-Link, yepyeni iki powerbank modelini satışa sunacağını duyurdu. Yeni powerbank’lardan ilki 6000mAh pil kapasitesine sahip olan TL-PBB6000, kredi kartı büyüklüğünde…

%d blogcu bunu beğendi: