Apple, Neden iPhone X ve iPhone 8’de Cam Tasarımı Tercih Etti?

14 Eylül 2017
141 Görüntülenme

Hatırlayacağınız üzere Apple, geçtiğimiz günlerde Steve Jobs Theatre’da gerçekleştirdiği etkinliğiyle birlikte yeni iPhone modelleri iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’i duyurdu. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, iPhone 7 ailesiyle genel olarak aynı tasarım hatlarını taşırken sadece farklı olarak metal yerine cam arka yüzeye sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda Apple için devrimsel telefon olarak kabul edebileceğimiz iPhone X’te de metal yerine cam arka yüzey tercih ediliyor.

Ayrıca Okuyun: iPhone X Resmen Tanıtıldı! Özellikleri ve Satış Fiyatı

Apple’ın yeni iPhone’larda metal yerine cam arka yüzey tasarımını tercih etmesi hala tartışılmaya devam ederken birçok kişi, metal tasarımının cam tasarıma göre daha şık ve daha üst seviye bir izlenim verdiğini savunuyor. Peki Apple, neden metal tasarımdan vazgeçerek yeni iPhone’da cam arka yüzeyi seçti?

Aslında bu sorunun yanıtı oldukça kolay. Telefonların arka yüzeyi metal malzemeden yapıldığı takdirde telefon, sinyali iletmekte zorlanıyor ve üreticiler genellikle telefonlara anten çizgileri ekleyerek sinyalin iyi bir şekilde iletilmesini sağlıyor. Apple da anten çizgileriyle bu sorunu çizen şirketlerden biriydi ancak bu kez yeni iPhone’lara kablosuz şarj desteğinin gelmesi, anten çizgilerinin de yeterli olmamasına neden oldu.

Kısacası iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinin kablosuz şarj desteğine sahip olması, Apple’ı kablosuz şarjda iletme sorunu yaşanmaması için cam arka yüzey tasarımına geçmeye itti. Cam malzeme her ne kadar plastik kadar iletken olmasa da metale göre daha iyi bir iletken olmasıyla birlikte hem yeni iPhone’larda anten çizgilerini kaldırıyor hem de kablosuz şarj özelliğinin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

 

İlginizi çekebilir

Avrupa Birliği, Google’a 4.3 milyar euro ceza verdi! (Açıklama geldi)
Sektörel
88 okunma
Sektörel
88 okunma

Avrupa Birliği, Google’a 4.3 milyar euro ceza verdi! (Açıklama geldi)

Mert Yamak - 18 Temmuz 2018

Bir süredir Google'ın Android ekosistemiyle birlikte akıllı telefon dünyasında tekelleşme yarattığı iddialarıyla ceza alabileceği ihtimali sıklıkla gündeme geliyordu. Avrupa Birliği…

Yeni iPhone’ların ekran panelleri görüntülendi
Mobil
56 okunma
Mobil
56 okunma

Yeni iPhone’ların ekran panelleri görüntülendi

Eren Kebapçı - 18 Temmuz 2018

Apple'ın Eylül ayında tanıtacağı iPhone modelleri ile ilgili sızıntılar gelmeye devam ediyor. Yeni yapılan sızıntılar ise iPhone'larda kullanılacak olan ekran…

Yorum yap