Apple, iOS 13 ile birlikte neler sunacak?

Apple, 3 Haziran'daki WWDC 2019 etkinliğinde yeni işletim siste iOS 13’ü duyuracak. Peki iOS 13 ile birlikte kullanıcılara neler sunulacak?

6 Mayıs 2019
277 Görüntülenme

Apple, gelecek ay düzenleyeceği yıllık konferansında bir dizi yeni uygulama, özellik ve geliştirme aracını piyasaya sürmeyi planlıyor.

Worldwide Developers Conference veya WWDC, 3 Haziran’da başlıyor. Şirket, iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV’yi çalıştıran işletim sistemlerinde güncellemelerini gösterecek. Öne çıkan özellikler arasında Haritalar, Hatırlatıcılar ve Mesajlar gibi temel iPhone uygulamalarına yükseltmeler; Apple Watch’u iPhone’dan daha bağımsız kılan yeni uygulamalar sunulacak ve Apple cihazlarının sağlık izleme yeteneklerinde iyileştirmeler yapılacak.

Sensor Tower’ın tahminlerine göre, App Store geçen yıl 466 milyar dolar harcadı. Neredeyse Google’ın Android eşdeğerine harcanan miktarın iki katı . Bu, Apple’ın platformu için 2 milyondan fazla uygulama geliştiren 20 milyondan fazla geliştiriciyi de etkiledi. Aynı zamanda, kullanılan 1.4 milyar aktif Apple cihaz var. iPhone’ların ve iPad’lerin yüzde 92’siyse en son işletim sistemini veya ondan önceki bir sürümü kullanıyor. App Store ve diğer dijital servisler yakında 50 milyar dolardan fazla gelir elde etme yolunda.

iOS 13 ile birlikte gelmesi beklenen özellikler:

 • Karanlık mod iOS 13 ile birlikte kullanıcılara sunulacak.
 • Klavye üzerinde parmağınızı ekrandan kaldırmadan harfler arasında kaydırarak yazı yazabileceksiniz. Bu Android telefonlar üzerindeki seçeneklere benzer ve SwiftKey gibi üçüncü taraf iPhone uygulamaları ile rekabet edecek.
 • Günlük aktivitelerinizi takip edip raporlayan gelişmiş bir sağlık uygulaması. Kulaklığınızla ne kadar yüksek sesle müzik dinlediğiniz takip edilecek ve “işitme sağlığı” için bir bölüm olacak. Ayrıca, Clue, Flo ve Ovia gibi dönem takip uygulamalarıyla yarışarak daha kapsamlı adet döngüsü takibi içerecek.
 • Gelişmiş bir Hatırlatıcı uygulaması.
 • Screen Time uygulamasına ebeveynlerin çocukların kimlerle hangi süre zarfında iletişim kurabileceklerini denetlemelerine izin veren bir özellik geliyor.
 • Apple Books uygulamasa okumayı teşvik eden bir ödül sistemi ekleniyor.
 • Apple Haritalar uygulamasında konum grupları oluşturulabilecek.
 • Arkadaşlarımı Bul ve Telefonumu Bul uygulamaları GreenTorch adlı tek bir uygulamada birleştiriliyor.
 • Dahili e-posta uygulaması, konuları sessize alma, e-posta engelleme, daha basit bir klasör arayüzü gibi güncelleştirmeler alacak.
 • Fotoğraf ve bağlantıları paylaşmak için daha basit ve kullanıcı dostu bir arayüz sunulacak.
 • Şirket, Safari web tarayıcısı için bir indirme yöneticisini test ediyor.

İlginizi çekebilir

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?
15 okunma
15 okunma

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Videoda farklı benchmark uygulamaları kullanılıyor. AnTuTu’da OnePlus 7 Pro birinci gelirken, ikinciliği Galaxy S10+ alıyor. Geekbench’in çok çekirdek performansından ise…

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak
21 okunma
21 okunma

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

500 gramdan ağır tüm İHA'ları ilgilendiren taslağa göre, İHA'ların uçacağı bölgeler, renklere göre sınıflandırılacak. Yeşil (serbest) bölgede İHA kullanıcısı, pilotu…

PUBG Lite Türkiye çıkış tarihi belli oldu
30 okunma
30 okunma

PUBG Lite Türkiye çıkış tarihi belli oldu

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Ücretsiz ön kayıtlar PUBG Lite'ın resmi internet adresinden gerçekleşirken, katılım sayısı 50 bin, 150 bin, 300 bin ve 500 bini…

%d blogcu bunu beğendi: