Apple, yeni iPhone modellerinin duyurusunun hemen ardından mobil işletim sistemi için yeni sürüm yükseltmesi iOS 12’yi yayınladı. Performans artışı başta olmak üzere kullanıcılara önemli yenilikler sunan iOS 12 güncellemesi an itibariyle iPhone, iPad ve iPod’lar için indirilebiliyor.

Eğer siz de iOS kullanıcısıysanız Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme kısmından güncellemeleri denetleyebilir ve cihazınız destekliyorsa yeni iOS 12’ye terfi edebilirsiniz.

iOS 12 ile birlikte iPhone’lar hızlanıyor

Apple Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, yeni iOS 12 ile ilgili sunumunun ilk kısmında, yeni sürümle birlikte tüm iPhone ve iPad’lerin %50’den daha fazla hızlanacağını duyurdu.

Cihazlarla çok daha uyumlu bir şekilde çalışan iOS 12, Apple’ın iddialarına göre iPhone 6 Plus’ta bile uygulamaların açılış hızını %40 artırırken klavye hızını %50, kamera arayüzünün hızını ise %70 artırıyor.

Artırılmış gerçeklik teknolojisinin önemi artıyor

Yeni iOS 12 ile birlikte Apple, geliştiriciler için sunduğu ARKit 2.0 sürümünü duyurdu. ARKit 2.0 ile birlikte iOS kullanıcıları, aynı yerde aynı artırılmış gerçeklik objelerini iki farklı cihazdan iki farklı açıyla görebiliyor. Çoklu kullanıcı destekli AR teknolojisi sayenizde arkadaşlarınızla aynı alanda kendi cihazlarınızdan oyunlar oynayabiliyorsunuz.

Aynı zamanda ARKit 2.0 ile birlikte artık kapalı alanların içini de görebiliyor ve bu alanları oyuna dahil edebiliyorsunuz. Bu özelliğe en iyi örnek olan Lego’nun geliştirdiği özel AR oyunu, yıl sonuna kadar App Store’da olacak.

Mezura uygulamasıyla boyut ölçün

Aynı zamanda Apple, iOS 12 ile birlikte mezura uygulamasını da dahili olarak sunuyor. Apple’ın mezura uygulaması sayesinde arttırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak mesafeleri ölçebiliyor hatta bir alanı dahi hesaplayabiliyorsunuz.

Fotoğraflar uygulaması geliştirildi

Cihazınızdaki tüm fotoğrafları yönetmeninize imkan tanıyan Fotoğraflar uygulaması da iOS 12 ile birlikte geliştirildi. Artık Fotoğraflar uygulaması aramalarda size öneriler sunabiliyor, fotoğrafları çekildiğiniz yerlerden fotoğraftaki kişilere kadar fotoğraflarınızı çok daha iyi bir şekilde kategorize ediyor.

Aynı zamanda iOS 12’deki Fotoğraflar uygulaması, birlikte fotoğraf çekildiğiniz arkadaşlarınızı tanıyor ve otomatik olarak “Fotoğrafı arkadaşınızla paylaşmak ister misiniz?” diye soruyor.

Siri uygulamaları sizin yerinize kullanacak

Apple’ın yeni duyurduğu “Shortcuts” uygulamasını kullanarak Siri için yeni kısayollar atayabilecek ve bu kısayollarla harici uygulamaları Siri üzerinden vereceğiniz komutlarla kontrol edebileceksiniz.

Aynı zamanda Siri sizin kullanım alışkanlıklarınızı daha iyi bir şekilde öğrenerek bununla birlikte Siri üzerinden uygulamaları kullanmanızı kolaylaştıracak. Aynı zamanda Siri size öğrendiği bilgilere göre çeşitli öneriler sunacak.

Borsa uygulamasıyla Apple Haberler entegre oluyor

Apple, yeni iOS 12 ile birlikte Borsa uygulamasıyla Haberler uygulamasını entegre hale getirdi. Böylelikle iOS kullanıcıları Borsa uygulaması üzerinden Apple Haberler editörlerinin seçtiği güncel finansal ve sektörel haberler de takip edilebilecek.

iBooks uygulamasının yeni adı: Apple Books

iOS 12 sürümüyle birlikte Apple’ın e-kitaplar için sunduğu iBooks uygulaması yenilendi. Yenilenen adıyla “Apple Books” adını alan Kitaplar uygulaması, artık anlık olarak okduğunuz kitapları size gösterip yeni arayüzüyle daha iyi öneriler sunabiliyor.

iOS 12 ile birlikte can sıkan tekli bildirimler sona eriyor

iOS işletim sisteminin en fazla şikayet edilen noktalarından biri olan bir uygulamadan gelen tüm bildirimlerin ayrı ayrı bildirim olarak gelmesi, iOS 12 ile birlikte ortadan kalkıyor.

Grup bildirim özelliği sayesinde iOS 12, tek bir uygulamadan gelen bildirimlerinizi grupluyor ve böylelikle arayüzünüzde gereksiz yer kaplamıyor. Tüm bildirimleri incelemek için bu grubu aşağı doğru kaydırmanız yeterli oluyor.

Aynı zamanda artık gelen tüm bildirimleri bildirimler paneli üzerinden yöneterek erteleyebiliyor ya da bir daha gelmesini engelleyebiliyorsunuz. Böylelikle bunun için Ayarlar menüsüne girip uğraşmanıza gerek kalmıyor.

“Rahatsız etme” özelliği artık otomatik olarak kapatılabiliyor

Bildirimleri ve rahatsız edici aramaları sessize alabildiğiniz “Rahatsız etme” özelliği yeni iOS 12 ile birlikte otomatik olarak sonlandırabiliyor. “Bir saat boyunca rahatsız etme”, “Bu akşama kadar rahatsız etme”, “Şu lokasyondan ayrılana kadar rahatsız etme” ve “Şu etkinlik bitene kadar rahatsız etme” gibi seçeneklerle telefonunuzu daha akıllı bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Telefon bağımlılığınızı azaltın

iOS 12’nin beraberinde getirdiği “Ekran Zamanı” uygulaması sayesinde hangi uygulamada ne kadar zaman geçirdiğinizi görebiliyor, aynı zamanda uygulamalar için zaman sınırlaması kurabiliyorsunuz.

Örneğin, Instagram için 1 saatlik bir kullanım süresi koyduysanız sürenizin bitmesine belli bir süre kala Ekran Zamanı uygulaması sizi sürenizin dolmak üzere olduğu konusunda uyarıyor. Böylelikle uygulamalara zaman limitleri koyabiliyorsunuz.

Kendi emojinizi oluşturun: Memoji

Apple, iOS 12 ile birlikte iPhone X ve gelecek nesil iPhone’lar için yeni Animoji’lerinin yanı sıra “Memoji” özelliğini duyurdu. Memoji özelliğiyle birlikte sadece Animoji’ler ile sınırlı kalmıyor, kendi karakterinizi yaratarak tüm animasyon özellikleriyle birlikte kullanabiliyorsunuz.

FaceTime ile grup görüşmeleri yapılabiliyor

iOS 12’nin şüphesiz en önemli yeniliklerinden biri FaceTime uygulamasıyla birlikte geliyor. Artık FaceTime ile kullanıcılar yüzlerce kişiye kadar aynı anda grup görüşmesi yapabiliyor. FaceTime için grup görüşmesi özelliği sadece iOS platformunda değil macOS üzerinden de kullanılabiliyor.

FaceTime grup görüşmesi özelliğinin yanı sıra eğlenceli efektleri de destekliyor. FaceTime’da grup görüşmesi yaparken hem eğlenceli efektler kullanabiliyor, hem de kendi oluşturduğunuz Memoji’lerinize bürünebiliyorsunuz.

Bununla birlikte Mesajlar uygulaması da FaceTime ile entegre hale geliyor. Kullanıcılar Mesajlar üzerinden yazılı iletişim kurarken bir taraftan da FaceTime ile görüntülü olarak anlık görüşebiliyor.

Paylaş