Son günlerde Apple kullanıcılarından ortak bir şikayet geldi: Ortada hiçbir geçerli neden yokken Apple ID hesapları kilitleniyor.

Bu, normalde çok sayıda kez yanlış bir şifre girerek bir ID’ye erişmeye çalışırsa meydana gelen bir hata. Ancak yaşanan durum böyle bir şey değil. Apple’ın sistemlerinde kullanıcıların hesaplarının kilitlemesine neden olan soruların ne olduğu halen net değil. Ancak bu durumda Apple, sizden şifrenizi sıfırlamanızı istiyor. Bu da kullanıcılar arasında ciddi bir rahatsızlık yaratıyor.

Acaba bu hatadan etkilenmiş miyimdir diye düşünmeyin. Eğer etkilendiyseniz mutlaka haberdar olursunuz çünkü kimliğinizi doğrulamıyorsanız iMessage, iCloud ve Apple Music’e de erişemezsiniz. Bunlar da iPhone’un en çok kullandığınız özelliklerinin başında geliyor.

Meydana gelen olaylar, bir grup hacker’ın arka arkaya denemeler yaparak birçok Apple kimliğini ele geçirme çabasının sonucu da olabilir. Apple konuyla ilgili henüz herhangi bir resmi açıklama yapmadığı için şimdilik net bir bilgi vermek güç.

Şu anda bu durumdan kaç kişinin etkilendiğini söylemek imkansız, ancak sosyal medyada Türk ve yabancı hesaplarda çok fazla konuşuluyor.

Paylaş