Apple her zaman kendini geliştiren bir şirket oldu. Geliştirdiği ürünler pahalı olsalar bile kullanıcıların onları satın almasını sağlayan bir yol da buldu. ,WSJ’ye göre Apple, gelir modelinin merkezinde iPhone olmadan geleceğe giden yolu bulmaya çalışıyor .

Bunun nedeni iPhone fiyatlarının 1.000 dolar sınırını aşması ve buna bağlı olarak satışlarda yaşanan düşüş. Hatta yüksek fiyat iPhone satışlarının ABD’deki ilk finansal çeyrekte %15 düşmesine neden oldu.

The Wall Street Journal’ın hikayesi doğruysa Apple, şirketi bir sonraki aşamaya taşımak için yeni adımlar atmaya çalışıyor.

1970 ve 1980’lerde Steve Jobs ve Steve Wozniak, çoğu insan DOS isteminden çalışırken GUI ile çalışan bilgisayar yaptı.

2000’lerin başında, iPod adlı MP3 çalar çıktı ve iTunes adlı bir müzik mağazası açıldı. 2006 yılına kadar Apple bundan 42 milyondan fazla ünite ve 850 milyon şarkı sattı.

2007’de Apple iPhone’u tanıttığı zaman, iPod satışları düşmeye başladı. 2008’de App Store tanıtıldığında, iPhone bağımsız bir donanımdan daha fazlası haline geldi.

2009’da iPad ve 2014’te ise Apple Watch geldi. Her biri satışlarda oldukça iyi şekilde ilerlerken, iPhone’un başarısına hiçbir şey dokunmadı.

Apple’ın önünde yeni bir gelir modeli oluşturabileceği eğlence/içerik, artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik (AR/VR), sürücüsüz otomobiller ve yapay zeka gibi bazı ileri teknoloji alternatifler bulunuyor. Apple’ın bu alanlardan hangisine gideceği belli değil. Ancak yeni işe alımların ve satın almaların bu yönlere işaret ettiğini biliyoruz.

Apple’ın internet yazılımı ve hizmetleri başkan yardımcısı Eddie Cue, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği bir açıklamada alıcıların Disney, Netflix gibi bir şirket satın alımı gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini sorduklarını belirtmişti.

Cue, iki şirketin Apple TV için mükemmel bir ortak olduğunu belirtti, ancak bu hatlar boyunca hiçbir şey yapmaya hazır değildi.

Apple’ın son açıklanan kar raporuna göre Apple TV, yıllık %19 artış göstererek 10,9 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelir, Apple’ın ilk çeyrekte elde ettiği 84,3 milyar dolarlık kazancın yanında ufak kalıyor.

Paylaş