Apple Arcade için 500 milyon dolar harcayacak

15 Nisan 2019
187 Görüntülenme

Apple, Arcade adını verdiği oyun platformunu geçtiğimiz ay duyurmuş, sonbaharda ise kullanıcılara sunulacağını açıklamıştı. Fiyat konusunda ise bir şey belirtilmemişti.

The Financial Times‘ta yer alan habere göre, Apple Arcade bütçesinin 500 milyon doların üzerinde olduğu ve her oyun için birkaç milyon dolar harcanmaya hazır olduğu belirtildi. Raporda ayrıca, oyunlarının Apple Arcade’a özgü kalması durumunda Apple’ın geliştiriciye ‘ekstra teşvik’ sunduğu da eklenmiş.

Kaynaklara göre tüm Apple Arcade oyunları Google Play Store’dan sunulmayacak. Anlaşma esas olarak ‘mobile özel’ olduğundan, geliştiricilerin PlayStation, Xbox ve Nintendo Switch gibi oyun konsollarında oyun çıkarmasına izin verilecek Arcade oyunları App Store’da normal indirmeler gibi satılmayacak.

Apple Arcade müşterisi, App Store listelerine hükmeden sayısız freemium oyununa alternatif sunuyor. Aylık ücret karşılığında, kullanıcılar Arcade kataloğundan herhangi bir oyunu oynayabiliyor. Bir Apple Arcade oyununda ek satın almalar, parayla geliştirilebilecek özellikler, sınırlı seviyeler ve reklam gibi şeyler olmayacak. Müşteri açık bir izin vermedikçe, Arcade oyunları da yayıncılarla herhangi bir veri paylaşamayacak.

Bu oyunlar, ilerleme kaydetmek için iCloud çapraz platform senkronizasyonuyla iPad, iPhone, Apple TV ve Mac’te sunulacak. Oyunlar cihaza yükleniyor, aktarılamıyor ama çevrimdışı oynanabiliyor.

Apple, Sonic ve Lego ortaklıkları gibi bazı büyük isimlerle Arcade’ı duyurdu. Ancak çoğunlukla indie oyunlarını tanıtmaya odaklandı. Finansman ilerlemelerine ek olarak, Apple’ın mühendislik çalışmalarına yardımcı olduğunu ve geliştiricilerin oyun motorlarını Apple’ın işletim sistemlerinde kullanmasına yardımcı olduğuna inanılıyor.
Önceden ödenmiş 1-3 milyon dolarlık avans ile geliştiriciler, geliştirme kaynakları için nasıl para ödeyecekleri konusunda endişelenmek zorunda kalmadan yüksek kaliteli oyunlar yapmak için zaman ayırabilir.

Arcade piyasaya sürüldüğünde, oyun geliştiricilerin, kullanıcıların oyun oynamak için harcadıkları zamana bağlı olarak sürekli gelir elde edeceğine inanılıyor. News+ için Apple aylık 9,99 dolar ücretinin yarısını kendine alıyor. Kalan yarısını ise yayımcılarla, içeriklerinin etkileşim oranına göre paylaşıyor. Arcade için bu durum belirsizliğini koruyor.

Apple Arcade muhtemelen iOS 13 ile beraber bu sonbaharda çıkacak. Platformun yurt dışı fiyatının aylık 9,99 dolar olacağı söylense de fiyatlandırma konusunda henüz resmi bir açıklama yok.

İlginizi çekebilir

Facebook: ABD’de çarptırılacağımız olası ağır ceza için 3 milyar dolar tahsis ettik
59 okunma
59 okunma

Facebook: ABD’de çarptırılacağımız olası ağır ceza için 3 milyar dolar tahsis ettik

Onur Binay - 25 Nisan 2019

Facebook bu nedenle 3 milyar dolarlık bir fon oluşturduğunu, kesilecek cezanın 5 milyar doları bulabileceğini duyurdu. ABD Federal Ticaret Komisyonu…

Galaxy Fold’un piyasaya çıkış tarihi ertelendi
40 okunma
40 okunma

Galaxy Fold’un piyasaya çıkış tarihi ertelendi

Onur Binay - 25 Nisan 2019

Nisan ayında Galaxy Fold'un örnek modelini inceleyenlerden bazıları telefonun ekranının birkaç gün içinde kırıldığını söylemişlerdi. Daha önce ise Samsung'un son…

YouTube, Avrupalı kullanıcıların sahte haberlerden kaçınmasına yardımcı olacak
61 okunma
61 okunma

YouTube, Avrupalı kullanıcıların sahte haberlerden kaçınmasına yardımcı olacak

Onur Binay - 25 Nisan 2019

Şirket, "Buradaki hedefimiz sizi YouTube'ta izlemeyi seçtiğiniz haber içeriği kaynaklarını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak, daha fazla bilgi ile donatmak"…

%d blogcu bunu beğendi: