Apple’ın geçtiğimiz yıl iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleriyle birlikte duyurduğu tamamen kablosuz kulaklıkları Apple AirPods, kulaklık pazarında büyük bir başarı elde etti.

Dünyanın en büyük pazar araştırması şirketlerinden NPD Grup tarafından yapılan araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yıl içinde 900.000 adet kulakiçi kulaklık satışı gerçekleştirildi. Bu kulaklıkların %85’i ise ABD’de 200 dolar satış etiketine sahip olan Apple’ın tamamen kablosuz Bluetooth kulaklığı AirPods oldu.

Peki Apple AirPods neden bu kadar çok sevildi?

Aslında Apple’ın AirPods’undan daha önce Samsung Gear IconX gibi bazı tamamen kablosuz kulakiçi kulaklıklar satışa sunuluyordu. AirPods’un muadili diğer kulaklıkların yaşadığı en büyük sıkıntı ise yüksek fiyat etiketine rağmen 1 saati aşmayan pil ömrüne sahip olmaları ve ses kalitesi anlamında bekleneni verememeleriydi.

Apple ise AirPods modeliyle hem rakiplerine daha uzun pil ömrü sunmayı başardı hem de ses kalitesi konusunda çok tatmin edici olmasa da giriş – orta seviyesi kulaklıkların performansını yakaladı. Elbette marka algısının da getirdiği albenilikle birlikte AirPods, günümüzdeki konumuna ulaştı.

Samsung, Gear IconX (2018) ile AirPods’un tekrar karşısında

Samsung ne yazık ki Gear IconX modeliyle ne yazık ki istediği başarıyı elde edememiş ancak iyi bir girişimde bulunmuştu. Yine de satış adetleri AirPods’un fazlasıyla gerisinde kalan IconX modelini yenileme kararı alan Samsung, IFA 2017’de hem ses deneyimi hem de batarya ömrü konusunda oldukça geliştirilmiş ve akıllı asistan Bixby’i destekleyen yeni kablosuz kulaklıklarını Samsung Gear IconX (2018) adıyla duyurdu.

Bakalım Samsung’un yeni kulaklıkları bu kez Apple AirPods’a rakip olabilecek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here