Apple AirPods, Kulakiçi Kulaklık Pazarının Lideri Oldu

2 Eylül 2017
89 Görüntülenme

Apple’ın geçtiğimiz yıl iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleriyle birlikte duyurduğu tamamen kablosuz kulaklıkları Apple AirPods, kulaklık pazarında büyük bir başarı elde etti.

Dünyanın en büyük pazar araştırması şirketlerinden NPD Grup tarafından yapılan araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yıl içinde 900.000 adet kulakiçi kulaklık satışı gerçekleştirildi. Bu kulaklıkların %85’i ise ABD’de 200 dolar satış etiketine sahip olan Apple’ın tamamen kablosuz Bluetooth kulaklığı AirPods oldu.

Peki Apple AirPods neden bu kadar çok sevildi?

Aslında Apple’ın AirPods’undan daha önce Samsung Gear IconX gibi bazı tamamen kablosuz kulakiçi kulaklıklar satışa sunuluyordu. AirPods’un muadili diğer kulaklıkların yaşadığı en büyük sıkıntı ise yüksek fiyat etiketine rağmen 1 saati aşmayan pil ömrüne sahip olmaları ve ses kalitesi anlamında bekleneni verememeleriydi.

Apple ise AirPods modeliyle hem rakiplerine daha uzun pil ömrü sunmayı başardı hem de ses kalitesi konusunda çok tatmin edici olmasa da giriş – orta seviyesi kulaklıkların performansını yakaladı. Elbette marka algısının da getirdiği albenilikle birlikte AirPods, günümüzdeki konumuna ulaştı.

Samsung, Gear IconX (2018) ile AirPods’un tekrar karşısında

Samsung ne yazık ki Gear IconX modeliyle ne yazık ki istediği başarıyı elde edememiş ancak iyi bir girişimde bulunmuştu. Yine de satış adetleri AirPods’un fazlasıyla gerisinde kalan IconX modelini yenileme kararı alan Samsung, IFA 2017’de hem ses deneyimi hem de batarya ömrü konusunda oldukça geliştirilmiş ve akıllı asistan Bixby’i destekleyen yeni kablosuz kulaklıklarını Samsung Gear IconX (2018) adıyla duyurdu.

Bakalım Samsung’un yeni kulaklıkları bu kez Apple AirPods’a rakip olabilecek mi?

İlginizi çekebilir

Huawei P20 Pro en güzel fotoğrafları çekmenizi nasıl sağlıyor?
Mobil
293 okunma
Mobil
293 okunma

Huawei P20 Pro en güzel fotoğrafları çekmenizi nasıl sağlıyor?

Mert Yamak - 20 Temmuz 2018

Leica ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle birlikte mobil fotoğrafçılık deneyiminde en iyi sonuçları vermeyi hedefleyen Huawei P serisi, yapay zekanın yazılımsal…

Microsoft, kimlik avı olaylarında Facebook’u geride bıraktı
Sektörel
163 okunma
Sektörel
163 okunma

Microsoft, kimlik avı olaylarında Facebook’u geride bıraktı

Mert Yamak - 20 Temmuz 2018

Vade Secure'un yeni araştırması, Microsoft'un kimlik hırsızlığı konusunda PayPal ve Facebook'u sollayarak birinci sıraya yerleştiğini gösterdi. Microsoft kimlik avı URL'lerinde…

Instagram hikayelerine artık tepkilerle yanıt verebileceksiniz
Sosyal Medya
170 okunma
Sosyal Medya
170 okunma

Instagram hikayelerine artık tepkilerle yanıt verebileceksiniz

Haber Merkezi - 20 Temmuz 2018

Instagram, Hikayelere emojiler ile tepki verme seçeneğini test etmeye başladı. Instagram kullanıcılarının görüntüledikleri hikayelere, tepkiler özelliğiyle hissettikleri duyguları yansıtabilecek. Facebook,…

Yorum yap