AOC’nin AGON oyun markasından çıkan bu monitör ucuz değil ama size pek çok önemli detay sunuyor. Aslında birçok özellik sunarak da fiyatını haklı çıkarmaya çalışıyor diyebilirim.

AGON’un en büyük satış noktası, genellikle pahalı TV’lerde de olan HDR özelliği. Parlaklığı arttırıp daha derin, etkili kontrast, keskin renkler ve ayrıntı sunan şey de bu.

Filmler ve oyunlar için ekstra derinlik ile canlılık, harika bir ortamın başlangıcı demek. Siz yine de ekranın dibine kadar girmeyin, gözleriniz zarar görebilir.

Bu özel panel bir HDR ekran olarak bile satılabilir. Çünkü VESA DisplayHDR 400 adlı görüntü standardına uygun.

Bu, AOC’nin HDR için optimize edilmiş içeriği kullanma yeteneğine sahip olduğu anlamına gelirken, yalnızca uyumlu ekranların 400 nit parlaklık düzeyine sahip arka ışığa sahip olmasını da gerektiriyor. Zaten bu da burada var.

Bu sağlam bir parlaklık ölçümü ancak HDR olmayan birçok oyun panelinden çok daha yüksek değil. Ayrıca daha pahalı olan HDR TV’lerin de çok uzağında.

AOC’nin VA ekran ve 400 nit arka ışığı, iddia edilen 3000: 1 kontrast oranı sunmak için birlikte çalışıyor.

IPS paneller VA’ya göre daha geniş izleme açısı sunarken, VA panellerin kontrast oranı IPS’e göre daha iyi.

Panel HDR olmayan rakiplerine göre daha iyi olsa da HDR’ı günümüzde destekleyen oyunlar bile az. Hitman, Battlefield 1, Shadow of the Tomb Raider ve Forza Horizon 4 bunlardan bazıları. HDR için Windows 10 desteği de düzensiz. Durum elbette gelişip değişecek ama bunun için daha zaman var.

Oyunculara daha fazla özgürlük sağlıyor

Monitör, AMD’nin 144Hz’de en yüksek değere ulaşan FreeSync değişken yenileme hızı teknolojisini destekliyor. Aynı zamanda FreeSync 2 var. Bu, HDR içeriğini desteklediği ve giriş gecikmesi açısından performansın daha iyi olduğu anlamına geliyor.

Şimdiye kadar AMD FreeSync desteği, sadece AMD grafik kartlarıyla kullanılabiliyordu. Artık durum böyle değil. Nvidia ekran kartıyla da Freesync özelliğini kullanabiliyorsunuz. Bu FreeSync için çok büyük bir destek ve panel seçerken oyunculara daha fazla özgürlük sağlıyor.

Freesync ve G-Sync teknolojisi, kullandığınız monitörün maksimum ekran tazeleme oranı aşıldığında ekranda bekleme olmadan ekran kırılmalarını ortadan kaldırıyor. Bu sayede anlık takılma ve yırtılma gibi sorunlarla karşılaşmıyorsunuz.

Nvidia ekran kartıyla Freesync özelliği nasıl kullanılır?

  • Ekran kartınızı monitöre DisplayPort aracılığıyla bağlayın. HDMI desteği maalesef yok.
  • İlk kurulumda Display Driver Uninstaller kullanarak tüm sürücüleri temizleyin. Daha sonra yeni sürücü kullanarak temiz kurulum yapın.
  • Bağlantıyı yapıp sürücüleri kurduktan sonra, monitörünüzdeki FreeSync desteğini kendi menüsü aracılığıyla açın.
  • Nvidia Control Panel uygulamasını açın ve çözünürlüğü değiştireceğiniz sekmeye gidin.
  • Buradan FreeSync destekli monitörünüzü seçin ve ‘Set up G-Sync’ menüsüne gidin.
  • Enable G-Sync, G-Sync Compatible seçeneğini aktif hale getirin ve Apply seçeneğine tıklayın.

Sürücü daha çok yeni olduğundan monitörünüz destekli donanımlar arasına henüz girmemiş olabilir.

Hangi GPU’yu kullandığınızdan bağımsız olarak, FreeSync burada önem arz ediyor. Çünkü 144Hz’lik yüksek yenileme hızıyla oyunları, yağ gibi pürüzsüzlükte oynayabilirsiniz. Tabi bunun için de oyunları 100fps’nin üzerinde ve 2560 x 1440 çözünürlükte oynatabilecek sağlam bir GPU’ya ihtiyacınız olacak

Ortalama bir eSpor oyuncusuysanız, oyunları 100 fps’nin üzerine çıkarmak için elit bir GPU’ya pek ihtiyacınız olmayabilir. Ancak en yeni tek oyunculu oyunları çalıştırmak için daha güçlü ve pahalı bir grafik donanımı ne yazık ki gerekli.

AGON, oyunları daha sürükleyici kılmak için ideal olan 1800R eğimli ekrana sahip. Panelde etkileyici kontrast ve hızlı tepki süreleri için VA teknolojisi kullanılıyor. 8 bitlik bir ekran, bu nedenle renkler oyun ve filmler için yeterli düzeyde. Ancak renge duyarlı fotoğraf veya tasarım çalışmaları için yeterli derinlik sağlayamayabilir.

32 inçlik ekran, 2560 x 1440 çözünürlük ile 92ppi yoğunluk seviyesini birleştiriyor. Bunlar net bir şekilde oyun oynamak veya film izlemek için fazlasıyla yeterli. Özellikleri ViewSonic XG3240C ile eşleşiyor . Bununla birlikte, daha keskin paneller de mevcut. 1440p çözünürlüğe sahip 27 inçlik bir ekran, yoğunluğu 109ppi’ye yükseltirken, 4K ekranlar açıkça daha ayrıntılı olacaktır.

AOC’nin 4ms’lik tepki süresi, ortalama bir rakam. ViewSonic’te bu 1ms. Her iki rakam da çoğu oyun ve oyuncu için gayet ideal. Ancak sağlam eSpor oyuncuları büyük olasılık 1ms ekran isteyecektir.

AOC, alt kısım hariç normal incelikte çerçevelerle geliyor. Ekranın arkasındaki metal plakada daha fazla aydınlatma bulabilirsiniz. Bu, odaya farklı atmosfer eklemek için hoş bir detay. Işığın sadece kırmızı, mavi ve yeşil renkte yanabilmesi ne yazık ki hayal kırıklığı yaratıyor. LED aydınlatmalı diğer rakipleri, RGB özgürlüğü sunuyor!

Arkada iki HDMI 2.0, bir adet DisplayPort 1.2 ve bir adet D-SUB soketi bulacaksınız. Bunlara ek iki adet USB 3.0 bağlantı noktası, iki hoparlör ve bir adet kulaklık girişi elde edeceksiniz. Ayrıca kenarda kulaklık kancası da var.

Yapı kalitesi mükemmel ve fiziksel tasarım gerçekten etkileyici. Bu monitörle Arkadaki metal bant ve ekranın altındaki ışıkların yanı sıra, uzun ve kavisli bacakları olan metal bir tabana sahip olacaksınız.

110mm yükseklik ayarı var, hafif eğim verebilir ya da sağa sola döndürebilirsiniz. Bunun dışına VESA 100 uyumlu ve 6,6 kg ağırlığında.

AOC, tasarımsal anlamda ViewSonic’ten biraz daha iyi görünüyor. Teknik özellikler söz konusu olduğunda, iki monitör arasında çok az fark var.

Kurulum ve OSD

Monitörü bir araya getirmek son derece kolay. Taban tek bir vida ile tutturuluyor ve stand alete ihtiyaç duyulmadan panelin arkasına oturuyor.

Ekranın bence en kötü özelliği menüleri ayarlamak için gelen uzaktan kumanda. Teoride harika bir fikir olabilir ama uygulamada öyle değil. Uzaktan kumandanın sekiz düğmesi iki dikey sıra halinde yerleştirilmiş. Ancak konumları çok fazla kafa karışıklığına neden oluyor.

Dört yönlü ok tuhaf şekilde ayrılmış ve belirsiz tasarımı hangisinin hangisi olduğunu söylemeyi zorlaştırıyor. Ekranda görüntülenen seçim yöntemleri, menüler arasında gezinirken sıklıkla değişiyor. Menu ve OK komutları tek bir düğme üzerinde… Oysa ki uzaktan kumanda üzerinde bunları ayrı ayrı konumlandırmak için yeterli yer var.

OSD, normal seçenekleriyle gayet iyi. Bu denli bir uzaktan kumanda ile yönlendirilmeye gelirsek bu monitöre pek yakışmamış.

Görüntü kalitesi

400 nit parlaklık desek de panel testlerde yaklaşık 350 nit parlaklık seviyesine kadar çıkabiliyor. Bu çoğu oyun için mükemmel ve günlük kullanım için de yeterli. ViewSonic XG3240C ise 249 nit ile iyi sonuç sunuyor.

Kontrast oranı da ViewSonic ile aynı seviyede ve harika sonuçlar veriyor. Oyun ve filmlerdeki derin karanlık noktaları görünce beni daha iyi anlayacaksınız.

Kısacası, HDR içerikler bu ekranda iyi görünecek, ancak normal içeriğe kıyasla fark, devrimci olmaktan ziyade hafif kalacak.

AOC’nin renk sonuçları sağlam. Ortalama 1.84 Delta E skoruna sahip ve SRGB renk gamını % 99,8’ini karşılıyor. Bununla birlikte, HDR içeriği DCI-P3 gamını kullanıyor ve AOC bu aralığın sadece % 85,3’ünü gösteriyor.

ViewSonic’in her zaman açık olan HDR seçeneği, renklerin her zaman biraz fazla doygun olmasını sağlıyor. AOC’de, HDR ve HDR olmayan renk gamları arasında geçiş yapmak mümkün. Bu nedenle aynı sorunla karşılaşmıyorsunuz. Bu nedenle de AOC’nin renklerini tercih ediyorum.

Oyunlar ve filmlerde fark edilmeyecek kadar ufak tek rakamlı arka ışık sapmaları var ama bu problem değil. 11.8ms giriş gecikme süresi, eSpor dahil her türlü oyun için ideal.

RTS, FPS ve yarış oyunları için tasarlanmış üç oyun modu var. Bununla birlikte, hepsi renk sıcaklığı ve hassasiyetini bozuyor. Kontrast üzerinde kötü bir etkiye sahipler. Varsayılan ayarlara veya kendi küçük düzeltmelerinize sadık kalın. O zaman çok daha iyi sonuçlar alacaksınız.

Sonuca bağlıyorum

AOC’nin ana özelliği HDR olabilir ama yeni bir monitörde aradığınız çoğu şeyi de sizlere sunuyor.

HDR standardı, ilgili içeriğin normal ekranlara biraz daha iyi görünmesine yardımcı oluyor. Ancak şu anda HDR içerikler fazla olmadığından biraz daha beklemek isteyebilirsiniz. İleride daha fazla sayıda HDR ekran piyasaya sürüleceğinden fiyatlar daha da ucuzlayacaktır.

HDR dışında AG322QC4 ile ilgili beğeneceğiniz çok şey var. Kontrastı, parlaklığı ve siyah seviyeleri mükemmel, homojenlik ise sağlam. Renkler harika, çözünürlük ise oldukça net olduğundan ekranda oyun oynamak son derece zevkli. Kısacası, bu ekran oyun ve filmler için sağlam kalitede.

Fiziksel olarak da etkileyici. Birçok özelliğe sahip, sağlam ve çok yönlü. Uzaktan kumandası dışında tasarımda hiçbir sorun yok.

Büyük, çok yönlü ve etkileyici bir oyun ekranı istiyorsanız, AOC AGON AG322QC dikkate alınması gereken bir model.

Bu monitöre piyasada yaklaşık 3820 TL’ye sahip olabilirsiniz.

ARTILARI

Mükemmel kontrast seviyeleri
Katı renk doğruluğu
Sağlam ve dolu tasarım

EKSİLERİ

HDR’nin etkisi sınırlı
Uzaktan kumanda kötü

Paylaş