Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye’nin kart kullanımına ilişkin 2018 yılı nisan ayı verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Türkiye’deki kredi kartı sayısı geçtiğimiz yıla göre %7 artış gösterdi. Aynı zamanda kredi kartıyla yapılan harcama tutarı yine geçtiğimiz yıl nisan ayına göre %19 arttı.

Kredi kartının yanı sıra Türkiye’de asıl yükseliş ise banka kartlarında gerçekleşti. Banka kartı sayısı, geçtiğimiz yıl nisan ayına kıyasla %11 artış gösterirken banka kartıyla yapılan ödemelerde %39’luk yükseliş gözlemlendi.

Anneler Günü haftasında ödeme rekor kırıldı

Nisan ayı verilerinin yanı sıra mayıs ayının ikinci haftası Türkiye’de kartla harcamaların en yoğun olduğu dönemlerden biri oldu. Türkiye’de bugüne dek en yüksek kartlı işlem Anneler Günü’nün hemen öncesinde 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü gerçekleşti.

Bu günde en fazla işlemin yapılığı 17.00 ve 18.00 saat aralığında 1.1 milyon adet kartlı işlem gerçekleştirildi. Kartlı işlemlerin en yoğun yapıldığı dakika olan 17.44’te ise 20 bin bankalararası işlem yapıldı.

Anneler Günü’nde en çok ne aldık?

Bankalararası Kart Merkezi tarafından açıklanan verilere göre Anneler Günü haftasında en yüksek harcama kuyumculuk sektöründe, ardınan elektronik ardından da sağlık ve kozmetik ürünleri sektöründe görüldü.

Hediye alımlarında kuyumculuk sektöründe yapılan ortalama kartlı işlem tutarı 634 TL olurken elektronikte 304 TL, sağlık ve kozmetik sektöründe ise 125 TL oldu.

Paylaş