Google’ın ilk sürümünü 2014’te tanıttığı Android Wear’ın ikinci versiyonu uzun bekleyişin ardından karşımızda. Geride kalan 3 yılda Apple Watch ile rekabetin oldukça geliştiği akıllı saat pazarında Google, Android Wear 2.0 ile rakiplerini yakalıyor.


Tamamen yeniden tasarlanan işletim sistemi arayüzün hem daha kolay görülmesi hem de daha uzun batarya süresi için karanlık renkler kullanılıyor. İlk sürümde zor olan menüler arası navigasyon, daha az hareketle istenilen uygulama yada menüye ulaşılabilecek şekilde tasarlanarak kullanıcı dostu hale geliyor.

Credit

Android Wear 2.0’ın en çok dikkat çeken özelliği Google Asistan oldu. Google Pixel ile tanıtılan kişisel asistan, üçüncü parti uygulamalarla etkileşime geçerek kullanıcının işini kolaylaştırıyor. Örneğin kullanıcılar Google Asistan ile konuşarak akıllı ev aletlerini kontrol edebiliyor, Uber çağırabiliyor yada rezervasyon yaptırabiliyor. Ayrıca Asistan’ın gelişmiş içerik anlama özelliği sayesinde soruları yanıtlayabiliyor.


Kullanıcıların kendi kadranlarını daha çok kişilleştirebilmesi için ise bu kadranlara destekleyen tüm programların verileri yerleştirilebiliyor. Ayrıca kullanıcılar isterlerse birden fazla kadran tasarlayarak evde, işte, okulda farklı bilgileri görebiliyorlar.

2.0 versiyonu ile geliştirilen bir diğer özellik ise mesajlaşma. Artık mesajlara akıllı saat üzerinden daha kolay cevap verilebiliyor. Kullanıcılar klavyeyi kullanabiliyor, harfleri çizebiliyor yada Google’ın sunduğu otomatik cevapları kullanabiliyor.


İşletim sistemi, 2.0 versiyonu ile ilk kez akıllı saatlerin Google Play Store’a direkt erişimini sağlıyor. Böylece kullanıcılar uygulamaları telefonlarını kullanmadan da akıllı saatlerine yükleyebiliyor.

Credit

Android Wear 2.0’ı kullanan ilk akıllı saatler olacak LG’nin Watch Sport ve Watch Style modelleri ise kullanıcılara farklı fiyatlarıyla farklı kullanım deneyimleri sunmayı hedefliyor. 249$’lık satış fiyatıyla LG Watch Style’da kalp ritmi sensörü, GPS, NFC ve LTE bağlantıları bulunmuyor. 349$ fiyat etiketiyle satışa çıkacak olan LG Watch Sport ise bünyesinde bulundurduğu kalp ritmi sensörü, GPS, NFC, LTE, WiFi gibi özelliklerle kullanıcılara daha gelişmiş bir deneyim sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here